Ks. bp Mazur: misjonarze są apostołami miłosierdzia Bożego

Misjonarze są apostołami miłosierdzia Bożego wobec tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa – podkreśla przewodniczący KEP ds. Misji ks. bp Jerzy Mazur z okazji niedzieli „Ad Gentes”, obchodzonej jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami.

W wydanym z tej okazji komunikacie ks. bp Mazur nawiązując do hasła tego dnia: „Miłosierni aż po krańce świata” zwraca uwagę, że „głoszenie Ewangelii jest pierwszym dziełem miłości miłosiernej, gdyż jak uczył św. Jan Paweł II oraz bł. Matka Teresa z Kalkuty, dając innym Boga, ofiarowujemy im najwięcej. 2040 misjonarzy z Polski, w 97 krajach, każdego dnia staje się widomym znakiem miłosierdzia Boga i pomocnikami Chrystusa, nauczając i pełniąc dzieła miłości bliźniego. Są oni świadkami bezgranicznej, bezinteresownej i czułej miłości Boga, stale obecnej w naszym życiu” – przypomniał ks. bp Mazur.

Podkreślił, że misjonarki i misjonarze poprzez służbę ubogim i potrzebującym pomocy są zarazem „świadkami miłosierdzia Kościoła”.

„Z oddaniem pielęgnują chorych, pocieszają strapionych, karmią głodnych, zaradzają wielu potrzebom sierot, starców i niepełnosprawnych. Są solidarni z tymi, którzy są wykluczeni” – głosi komunikat przewodniczącego KEP ds. Misji.

Ks. bp Mazur wskazał, że ubiegłoroczny IV Krajowy Kongres Misyjny przypomniał wszystkim ochrzczonym powołanie misyjne.

Każdy wierny jest misjonarzem – głosicielem miłosiernego Chrystusa. Wszyscy też zostaliśmy obdarzeni szczególnym zadaniem – bycia miłosiernymi „aż po krańce świata”. To zadanie wypełniamy poprzez modlitwę ofiarowaną w intencjach misjonarzy, dar cierpienia i finansowe wsparcie misji. Nasze zaangażowanie misyjne przeżywajmy w duchu wdzięczności za dar Chrztu Świętego; za tych pierwszych misjonarzy, którzy przed wiekami przynieśli światło Chrystusa do Polski – podkreślił ksiądz arcybiskup.

Ks. bp Mazur zwrócił się z apelem do wiernych, by „nie ustawali w hojności”, przekazując w niedzielę ofiarę do puszek na rzecz misji lub wysyłając sms-a na numer 72032 o treści „Misje”. Poinformował zarazem, że tylko w ubiegłym roku Dzieło Pomocy „Ad Gentes” zebrało 2 mln zł i dzięki ofiarności wiernych mogło zrealizować 220 projektów ewangelizacyjnych, medycznych, edukacyjnych i charytatywnych na misjach w najbiedniejszych krajach świata.

Przewodniczący KEP ds. Misji przypomniał, że papież Franciszek ogłaszając Rok Miłosierdzia, zachęcił wiernych do pełnienia uczynków miłosierdzia wobec duszy i ciała.

Są one szczególnie potrzebne w krajach misyjnych. Solidaryzując się z misjonarzami uświadamiamy sobie, że my również, na mocy chrztu św. jesteśmy ich współpracownikami w czynieniu dobra i trosce o potrzebujących. Chociaż nie wyjeżdżamy na misje, realizujemy nasze powołanie uczniów-misjonarzy poprzez modlitwę w intencji misji, ofiarowanie cierpień i niedostatków życiowych, a także wsparcie finansowe dzieł miłosierdzia pełnionych przez polskich misjonarzy – podkreślił ks. bp Mazur.

W 97 krajach pracuje 2040 misjonarzy z Polski. Najwięcej z nich posługuje w Afryce i na Madagaskarze (819). W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach przebywa 797 misjonarzy i misjonarek z Polski. W Azji jest 336 polskich misjonarzy, a w Oceanii 68. W Ameryce Północnej pracuje 20 misjonarzy. Wśród polskich misjonarzy 60 osób to świeccy.

Dzieło „Ad Gentes” zostało powołane we wrześniu 2005 r. przez Konferencję Episkopatu Polski; działalność zainaugurowało 12 marca 2006 r. zbiórką pieniężną do puszek. Jego celem jest niesienie pomocy materialnej dla polskich misjonarzy. Dzieło jest agendą Komisji KEP ds. Misji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl