fot. flickr.com

Ukraina otrzyma 3,9 mld dolarów pożyczki od Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził program pomocy dla Ukrainy. Państwo to otrzyma pożyczkę w wysokości 3 mld 900 mln dolarów na okres 18 miesięcy.

Środki pomocowe Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Ukrainy były zamrożone od kwietnia ub.r. Stało sią tak w związku z opieszałością ukraińskich władz we wdrażaniu pakietu reform instytucjonalnych. Wpływ na zamrożenie środków miał także brak wyraźnych postępów w przyjmowaniu antykorupcyjnego ustawodawstwa. W 2015 r. rząd Ukrainy zobowiązał się walczyć z głęboko zakorzenioną w tym kraju korupcją w zamian za pakiet pomocy z MFW w wysokości 17,5 mld dolarów. Program ten wygasa w 2019 r.

Władze w Kijowie były jednak krytykowane przez MFW oraz inne zachodnie instytucje finansowe za brak determinacji w zwalczaniu korupcji i uprzywilejowania oligarchów. Mimo powołania do życia sądu antykorupcyjnego, Fundusz nie decydował się na uruchomienie nowego programu pomocowego. Teraz – jak wynika z komunikatu ukraińskiego ministerstwa finansów – państwo to otrzyma od MFW niespełna 4 mld dolarów do 25 grudnia. Następne dwie transze zostaną przekazane Ukrainie w maju oraz w listopadzie przyszłego roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj