fot. PAP/Mateusz Marek

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył decyzję UOKiK w sprawie zakupu Polska Press przez PKN Orlen

Senator Jan Maria Jackowski stwierdził, że zaskarżenie decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie wyrażenia zgody na zakup przez PKN Orlen wydawnictwa Polska Press ma charakter polityczny. W jego ocenie działanie Rzecznika Praw Obywatelskich może zaszkodzić koncernowi medialnemu.

         DŹWIĘK 11.03.21 RI do wiad. Jackowski 1

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, odwołał się do sądu od decyzji prezesa UOKiK-u w sprawie zgody na koncentrację podmiotów. Zwrócił się także o jej uchylenie. Wniosek zaskoczył przedstawicieli urzędu antymonopolowego.

Senator Jan Maria Jackowski oznajmił, że działanie RPO ma na celu „storpedowanie” transakcji.

– Nie wiadomo, co sąd zrobi, bo to nie jest tak, że samo złożenie wniosku automatycznie skutkuje wstrzymaniem transakcji. Gdyby sąd przychylił się do tego wniosku i nakazał wstrzymanie transakcji, to spółka znalazłaby się w zawieszeniu, bo nie byłoby wiadomo, kto jest realnym właścicielem. Niewątpliwie odbyłoby się to ze stratą również dla samej spółki, bo wiadomo, że żyjemy w niepewnych czasach – powiedział senator Jan Maria Jackowski.

Na początku marca podpisano umowę kupna Polska Press przez PKN Orlen.  Oznacza to, że koncern jest już formalnym właścicielem grupy medialnej. Do tego potrzebna była zgoda UOKiK-u. Urząd nie widział przeszkód do sfinalizowania transakcji.

Polska Press to jeden z największych wydawców w Polsce, który w 2019 r. osiągnął przychody na poziomie blisko 400 mln zł. Posiada 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl