fot. PAP/Tomasz Gzell

Adam Bodnar nowym RPO

Adam Bodnar będzie Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Senat zatwierdził dziś w tajnym głosowaniu wcześniejszy wybór Sejmu. Wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka uzyskał poparcie 41 senatorów. 39 było przeciwnych tej kandydaturze, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Bodnar był kandydatem kontrowersyjnym, przestawiającym się w mediach jako zwolennik związków dewiantów seksualnych oraz adopcji dzieci przez homoseksualistów.

Senator Waldemar Kraska z Prawa i Sprawiedliwości sceptycznie podchodzi do zapewnień Adama Bodnara, że będzie on rzecznikiem wszystkich Polaków.

– Jego wcześniejsze wypowiedzi i deklaracje świadczą zupełnie o czym innym. Myślę, że po owocach go poznamy, ale taki człowiek, o takich poglądach i deklaracjach raczej nie powinien być rzecznikiem obywateli. Kolejne głosowanie. Kolejne głosowanie w Senacie pokazało, że tej jedności w PO już nie ma i wiele osób myśli zupełnie inaczej niż szefowie Platformy Obywatelskiej – mówi senator.

Część senatorów PO miała wątpliwości co do kandydatury Bodnara i po głosowaniu widać, że nie wszyscy go poparli. Klub PO w Senacie liczy bowiem 58 członków, a dziś Bodnar uzyskał tylko 41 głosów.

24 lipca w sejmowym jawnym głosowaniu Bodnara – zgłoszonego przez kluby PO i SLD – poparło 239 posłów. Jego kontrkandydatka, zgłoszona przez PiS Zofia Romaszewska, dostała 155 głosów. W PO obowiązywała wówczas dyscyplina klubowa.

Kadencja obecnej RPO prof. Ireny Lipowicz upłynęła w drugiej połowie lipca. Dotychczasowy Rzecznik pełni obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego RPO, co następuje po złożenia przez niego ślubowania przed Sejmem.

RIRM

drukuj