fot. flickr.com

Nowelizacja ustawy o cenach energii trafi do Senatu

Do Senatu trafi nowelizacja ustawy, która zamraża ceny energii. Rachunki za energię nie wzrosną między innymi dla gospodarstw domowych, małych firm, szpitali i samorządów.

Podmioty ujęte w noweli, za wyjątkiem gospodarstw, będą musiały składać specjalne oświadczenie o spełnianiu wymogów ustawowych.

Średnie i duże przedsiębiorstwa będą mogły ubiegać się o dopłatę. Pomoc ta jest ograniczona do 200 tys. euro w ciągu trzech lat podatkowych.

Poseł Zbigniew Gryglas zwraca uwagę, że dzięki zamrożeniu cen nie wzrosną też koszty produktów m.in. artykułów spożywczych.

– Nie wzrosną ceny także za inne artykuły, bo ceny energii mogą wywołać impuls inflacyjny. To jest obawa, bo przecież przy produkcji wszelkiego typu dóbr, także żywności, energia elektryczna odgrywa bardzo istotną rolę – wskazuje poseł Zbigniew Gryglas.

Ustawa niwelująca skutki tegorocznej podwyżki cen prądu, podpisana pod koniec ubiegłego roku, nie została wcielona w życie. Polskie rozwiązania musiały być zgodne z unijnymi wymogami, dlatego w tej sprawie przeprowadzono negocjacje z Komisją Europejską.

RIRM

drukuj