fot. PAP/Tomasz Gzell

Senat zajmie się dziś ustawą ratyfikacyjną dot. Funduszu Odbudowy

Senat zajmie się dziś ustawą ratyfikacyjną w sprawie zwiększenia zasobów własnych Unii Europejskiej. Izba zdecyduje, czy wprowadzić do niej preambułę, na co nie zgadza się rząd.

Na ostatnim posiedzeniu połączone senackie komisje – Budżetu i Finansów Publicznych oraz Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej – opowiedziały się za wprowadzeniem preambuły do ustawy o zasobach własnych. Senatorowie odrzucili wniosek zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość o przyjęcie ustawy bez poprawek.

W preambułę wpisany został postulat zgłaszany przez opozycję, by środki były wydawane transparentnie i uwzględniały szeroko pojęte interesy różnych grup społecznych.

„W tym celu zostanie powołany Komitet Monitorujący, który będzie sprawował nadzór nad realizacją projektów oraz wydatkowaniem środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności” – czytamy w preambule.

Za wprowadzeniem do ustawy ratyfikacyjnej preambuły są senatorowie Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Lewicy; senatorowie niezależni Wadim Tyszkiewicz i Krzysztof Kwiatkowski, a także senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski. Przeciw preambule zamierzają głosować senatorowie PiS.

„W Senacie zbliżają się do końca prace nad ratyfikacją decyzji Rady o zasobach własnych. Owocem trzytygodniowych wysiłków większości senackiej jest projekt ratyfikacji z ewidentnie niekonstytucyjną preambułą i uchwała/opinia dotycząca zmian w KPO, których nie da się obecnie wprowadzić!” – napisał na Twitterze wicemarszałek Senatu, Marek Pęk.

Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji unijnej decyzji o zasobach własnych 4 maja. Ratyfikacja przez wszystkie kraje członkowskie jest potrzebna do uruchomienia unijnego Funduszu Odbudowy. Łącznie Polska ma otrzymać 770 mld złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl