Trwa wizyta marszałka Senatu na Białorusi

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przebywa z oficjalną wizytą na Białorusi. Spotkał się z prezydentem tego kraju oraz przedstawicielami parlamentu. W Mińsku doszło dziś do podpisania i ratyfikacji dokumentów ważnych dla relacji polsko-białoruskich.

Rano marszałek Senatu i senatorowie spotkali się z ks. abp Tadeusz Kondrusiewiczem, arcybiskupem mińsko-mohylewskim omawiając sytuację Kościoła katolickiego na Białorusi. Ks. abp Kondrusiewicz zaznaczył, że głównym problemem jest spadająca liczba powołań kapłańskich.

Marszałek Stanisław Karczewski spotkał się dziś także z prezydentem Białorusi. Aleksander Łukaszenka wyraził przekonanie, że kolejna już wizyta ważnego przedstawiciela Polski przyczyni się do aktywizacji dialogu między Warszawą i Mińskiem. Podkreślił, że Polska i Białoruś łączy wspólna historia. Dodał również, że Białoruś jest gotowa do rozmowy na wszystkie tematy.


– Nasza współpraca gospodarcza jest na bardzo wysokim poziomie, ale to absolutnie nie odzwierciedla naszych możliwości. Mamy nad czym pracować. Białoruś jest na to gotowa –
zaznaczył prezydent Aleksander Łukaszenka.

– Z panem prezydentem rozmawialiśmy o wszystkim. Przedstawiłem agendę wszystkich problemów gospodarczych, o których rozmawiał również pan premier Morawiecki, jak również politycznych, o których rozmawiał pan marszałek Terlecki – wskazywał marszałek Stanisław Karczewski.

W Mińsku marszałek Senatu rozmawiał również z przewodniczącymi obu izb Zgromadzenia Narodowego Białorusi. Stanisław Karczewski oraz przewodniczący Rady Republiki Michaił Miasnikowicz podpisali wspólne oświadczenie o współpracy pomiędzy polskim Senatem, a białoruską Radą Republiki.

W trakcie posiedzenia Rady Republiki, w którym wzięła udział polska delegacja, białoruscy parlamentarzyści jednogłośnie opowiedzieli się za ratyfikacją polsko-białoruskiej umowy oświatowej.

– Ta umowa jest nierozerwalnie związana z trwającym od początku tego roku procesem normalizacji stosunków miedzy Polską i Białorusią – akcentował Stanisław Karczewski.

Umowa reguluje kwestie związane z pracą polskich nauczycieli na Białorusi i umożliwia wymianę młodzieży między obu krajami. Celem dokumentu jest zacieśnianie współpracy naukowej i kontaktów uczelni wyższych. Zawiera również zapisy dotyczące nauczania języka polskiego.


– Ta wizyta, nasze rozmowy, pokazały, że między naszymi krajami jest wielki potencjał współpracy. Ratyfikacja umowy oświatowej jest bardzo dobrym krokiem w stronę dalszej współpracy na każdym poziomie: na poziomie gospodarczym, handlowym, społecznym, również turystycznym –
stwierdził marszałek Senatu.

Zacieśnianie współpracy na poziomie parlamentarnym oraz naukowym ma bezpośredni wpływ na poprawę ogólnych stosunków między Polską i Białorusią.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl