Warmińsko-mazurskie. Majówka w skansenie, na żaglówce i z łukiem

Tajniki warsztatu tkackiego, pokazy krochmalenia i maglowania, ale także parada żaglówek, pokazy jazdy konnej oraz strzelania z łuku – to wszystko czeka mieszkańców oraz turystów, którzy przyjadą w majowy weekend na Warmię i Mazury.

Jak zapowiedział PAP Robert Waraksa z olsztyneckiego Muzeum Budownictwa Ludowego, 1 maja w skansenie odbędzie się jarmark sztuki – nie tylko ludowej. Tegoroczny wątek majówkowego Jarmarku odbędzie pod hasłem „Od nitki do kłębka”.

„Zobaczymy jak tańcują igła z nitką i przędza z drutami. Będzie się można przekonać czy haft to rzeczywiście tylko ozdoba, poznać tajniki pracy na warsztacie tkackim i sprawdzić co kijanka ma wspólnego z czystym prześcieradłem. Na entuzjastów mody retro czeka przebieralnia ze strojami ludowymi. Na pamiątkę będzie można odmalować modnego Warmiaka i Warmiankę na szkle i wygalantować lalkę ze szmatek” – powiedział Waraksa.

Imprezie towarzyszyć będzie kiermasz rzemiosła, sztuki i regionalnych kulinariów. Odbędą się pokazy haftowania czepców ludowych, tkania, dziergania na drutach, szydełkowania, prania przy pomocy dawnego sprzętu, krochmalenia, maglowania oraz strzyżenia owiec. 2 maja olsztynecki skansen zaprasza na muzealną kinotekę. Dla miłośników filmów przygotowano projekcje o tematyce muzealnej i bajki dla dzieci w wozowni karczmy z Małszewa.

Natomiast 3 maja muzeum zaprasza na imprezę „Poznaj zwierzęta w skansenie – Koń jaki jest każdy widzi”. Organizatorzy zaplanowali pokazy kucia, pracy w polu oraz skoków i jazdy konnej. Dzieci będą mogły pobawić się „końskimi zabawkami”, w tym bardzo popularnym niegdyś konikiem na biegunach oraz wziąć udział w konkursie plastycznym na najpiękniejszy portret konia, zaś dorośli będą mogli zmierzyć się w zawodach w „rzucie podkową”.

W Giżycku największe atrakcje odbędą się 1 maja, gdzie zaplanowano wielkie otwarcie sezonu żeglarskiego. Przy moście obrotowym w żeglarskiej stolicy Polski odbędzie się konkurs na najładniej udekorowaną jednostkę pływającą i przebraną załogę żaglówki. Jak zapowiada Małgorzata Kulas – Szyrmer z biura prasowego urzędu miasta w Giżycku imprezie na kanale giżyckim towarzyszyć będą koncerty zespołów szantowych, pokaz wyszkolenia żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i konkursy dla dzieci. Zaprzysiężeni zostaną ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Historyczne klimaty obecne natomiast będą na Polach pod Grunwaldem. Tam od 30 kwietnia do 3 maja odbywać się będzie „Majówka z łukiem i koniem”. Są to międzynarodowe zawody historycznego łucznictwa konnego. Dla widzów przygotowano pokazy jazdy konnej, tory łucznicze i szermiercze. Będą także prelekcje o łukach i łucznictwie. Będzie także coś dla pań – w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku otwarta zostanie wystawa biżuterii późnego średniowiecza.

Dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu Ziemia Mrągowska oferuje szlaki rowerowe. Trasy zostały niedawno oznakowane, a samo miasto aspiruje do rowerowej stolicy Polski. Jak przekonuje PAP Robert Wróbel z Lokalnej Organizacji Turystycznej w Mrągowie rowerzyści docenią urozmaicony krajobraz i rozległe lasy z licznym rezerwatami. Rowerzyści dotrą łatwo do najciekawszych zakątków – tam gdzie turyści zmotoryzowani nigdy nie dojadą.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl