fot. PAP/Radek Pietruszka

Głosowanie ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy

Ten, kto dobrze życzy polskiemu rolnictwu, powinien zagłosować dziś za całym pakietem unijnym – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Januszem Wojciechowskim, unijnym komisarzem ds. rolnictwa. Dziś w Sejmie odbędzie się głosowanie ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy.

Premier spotkał się z Januszem Wojciechowskim, komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi. Tematem rozmów był wpływ realizacji Krajowego Planu Odbudowy na modernizację polskiego rolnictwa.

Jak podkreślał premier, droga do rozwoju Polski wiedzie przez polską wieś. Szef rządu zaznaczył, że poprzez programy dla rolnictwa rząd chce wyrównywać szanse polskich rolników. Chodzi m.in. o programy przetwórstwa rolnego, rolniczy handel detaliczny i skrócenie drogi od pola do stołu.

Aby pieniądze trafiły do rolników, trzeba opowiedzieć się za Funduszem Odbudowy – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Ten, kto dobrze życzy polskiemu rolnictwu, powinien zagłosować dziś za całym pakietem unijnym dla polskiej wsi i polskiego rolnictwa. Tutaj cały szereg postulatów różnych środowisk rolnych i przedsiębiorców rolnych został spełniony – wyjaśnił premier.

Ponad 150 mld zł, które trafią z budżetu UE na polską wieś w ciągu najbliższych siedmiu lat to rekordowe środki – wskazał Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa.

– To jest bardzo dobra wiadomość, szczególnie dla polskiej wsi i polskich rolników. Uważam, że każdy, komu „leży na sercu” dobro polskiej wsi powinien podnieść rękę za tym planem i decyzjami umożliwiającymi jak najszybsze wdrożenie tego planu w życie – poinformował unijny komisarz ds. rolnictwa.

Podstawą wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy, którego ostateczną wersję polski rząd przesłał do Komisji Europejskiej w poniedziałek. Dziś o godz. 16.00 Sejm zajmie się projektem ustawy o ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która jest niezbędna do uruchomienia unijnego Funduszu.

RIRM/Zuzanna Dąbrowska/TV Trwam News

drukuj