fot. twitter.com/PiotrMuller

P. Müller: Projekt ustawy ratyfikacyjnej ws. Funduszu Odbudowy będzie procedowany w najbliższych tygodniach

Projekt ustawy ratyfikacyjnej potrzebnej do uruchomienia unijnego Funduszu Odbudowy trafi pod obrady rządu w ciągu kilku najbliższych tygodni. Rzecznik rządu, Piotr Müller, przekazał, że mamy jeszcze dużo czasu na ratyfikację.

W ramach Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po nie będzie Krajowy Plan Odbudowy, który musi przygotować każde państwo Unii Europejskiej. Musi on zostać przedstawiony Komisji Europejskiej do końca kwietnia.

Obecnie ratyfikacji przez parlamenty narodowe wymaga decyzja o zwiększeniu zasobów własnych UE, by możliwe było uruchomienie Funduszu. [więcej]

Rząd zajmował się projektem ustawy w tej sprawie dwukrotnie, ale go nie przyjął. Solidarna Polska zgłaszała wątpliwości dotyczące ratyfikacji mechanizmu warunkowości. Rząd zajmie się projektem w najbliższych tygodniach – przekazał Piotr Müller.

– Polska ma jeszcze dużo czasu, jeżeli chodzi o ratyfikowanie umowy, która pozwala na to, by wszystkie państwa UE     mogły korzystać ze wspólnego Funduszu Odbudowy. Wiele krajów członkowskich jest jeszcze na początku procesu, podobnie jak Polska. Mamy czas do końca kwietnia, aby tym tematem się zająć i zamknąć odpowiednią ścieżkę legislacyjną. W tej chwili nie ma pośpiechu. Konsultujemy Krajowy Plan Odbudowy, pokazujemy, w jaki sposób środki będą wykorzystane. Jednocześnie czekamy na konstruktywne uwagi do projektu. Na ten moment nie ma tego punktu w porządku obrad. W ciągu najbliższych kilku tygodni zapewne się on pojawi, a później zostanie przekazany do Sejmu – powiedział rzecznik rządu, Piotr Müller.

W ramach konsultacji Krajowego Planu Odbudowy na poniedziałek planowana jest debata pt. ,,Odporna i konkurencyjna gospodarka oraz transformacja cyfrowa”. Będzie to ostatnie spotkanie dotyczące obszarów wsparcia.

RIRM

drukuj