fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Fundusz Odbudowy to kolejny krok w kierunku federalizacji Europy

Prasa niemiecka nie ma wątpliwości: Fundusz Odbudowy to kolejny krok w kierunku federalizacji Europy i dalszego ograniczania suwerenności państw członkowskich Unii Europejskiej. Stąd też w prasie niemieckiej dziennikarze – i to niezależnie od opcji politycznych – stawiają pytanie, czy w czasie pandemii należy wdrażać projekt, który będzie dużym krokiem w kierunku stania się przez Unię Europejską państwem – mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja politolog dr Krzysztof Kawęcki.

Ratyfikacja Funduszu Odbudowy przeszła przez obie izby niemieckiego parlamentu, jednak została wstrzymana przez niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe do czasu, aż sędziowie rozpatrzą zarzuty prawne przedstawione przez kilku ekonomistów.

– Niemiecki Trybunał Konstytucyjny wstrzymał ratyfikację Funduszu Odbudowy Franka-Waltera Steinmeiera, mimo że obydwie izby parlamentu go przyjęły. Nie ma ze strony polityków żadnej histerii politycznej, odwołań, oskarżeń pod adresem Trybunału Konstytucyjnego kierowanych do instytucji unijnych, tylko jest oczekiwanie na orzeczenie Trybunału – zwrócił uwagę dr Krzysztof Kawęcki.

Obiekcje Trybunału wzbudził fakt, że Fundusz Europejski zakłada zaciągnięcie długu bez konieczności akceptacji tej decyzji przez rządy krajów członkowskich.

– U podstaw decyzji wstrzymania procesu ratyfikacji przez niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe jest to, że mówi się tam o uwspólnotowieniu długów i zaciąganiu kredytów przez Unię Europejską, nawet bez zasięgania opinii rządów krajowych – zaznaczył gość Radia Maryja.

Niepokój wobec projektu wyrażają także niemieckie media, które w tym przypadku wznoszą się ponad polityczne podziały.

– Prasa niemiecka nie ma wątpliwości: Fundusz Odbudowy to kolejny krok w kierunku federalizacji Europy i dalszego ograniczania suwerenności państw członkowskich Unii Europejskiej. Stąd też w prasie niemieckiej dziennikarze – i to niezależnie od opcji politycznych – stawiają pytanie, czy w czasie pandemii należy wdrażać projekt, który będzie dużym krokiem w kierunku stania się przez Unię Europejską państwem – mówił politolog.

Dr Krzysztof Kawęcki Zwrócił uwagę, że – jak wskazał niemiecki minister finansów Olaf Scholz – historia pokazuje, że decyzja o wspólnym zaciągnięciu długu może prowadzić do przekształcania luźnej konfederacji w federację. W taki właśnie sposób w XVIII w. powstały Stany Zjednoczone Ameryki.

Całość rozmowy dr. Krzysztofem Kawęckim jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl