fot. www.gov.pl

Unia Europejska przybliża się do uwolnienia Funduszu Odbudowy dla Polski

Czwartkowa prasa zwraca uwagę, że Brukselski dziennik „Financial Times” od lat uważany jest za medium, przez które Unia Europejska przekazuje półoficjalne sygnały, stąd nie należy lekceważyć jego doniesień.

„Financial Times” wskazuje, że w ostatnich tygodniach Polska poszła na pewne ustępstwa w rozmowach z Brukselą. Jednak różnica zdań wciąż istnieje i pozostaje poważna.

Jednym z punktów spornych jest przywrócenie do orzekania kluczowych sędziów – wskazuje brukselski dziennik.

Politolog, prof. Mieczysław Ryba zwraca uwagę, że na razie trudno przewidzieć, kiedy zakończą się negocjacje ws. Krajowego Planu Odbudowy. Wskazuje, że to jeden z etapów szantażu ze strony Brukseli.

– Pamiętajmy, że informacje te mogą być bardziej pozytywne dla Polski, aby Bruksela mogła rozregulować rząd, bo to jest pewna strategia negocjacyjna. Z drugiej strony wszyscy mówią o tym, że skoro zaciągamy wspólny dług, to nie sposób tych środków nie przyznawać Polsce, bo w końcu się wycofamy i cały system może się zachwiać. Jest duże prawdopodobieństwo, że w końcu Bruksela się ugnie. Przetestowała pewien element szantażu, następnym elementem będzie blokada środków głównych – ocenił prof. Mieczysław Ryba.

Politolog akcentuje, że głównym problemem jest dla Brukseli rząd w Warszawie, który blokuje pojawiające się zakusy federalistyczne.

Krajowy Plan Odbudowy stanowi podstawę do skorzystania z Funduszu Odbudowy. Do Polski miałoby trafić 58 mld euro w formie dotacji i pożyczek.

RIRM

drukuj