KE chce by Węgry wyjaśniły kwestię nowelizacji konstytucji

Komisja Europejska formalnie zwróciła się do Węgier o wyjaśnienia w sprawie budzącej kontrowersje nowelizacji konstytucji tego kraju – poinformował rzecznik KE Olivier Bailly.

Rząd w Budapeszcie ma miesiąc na udzielenie odpowiedzi. „Komisja Europejska nadal ma poważne wątpliwości co do zgodności nowelizacji węgierskiej konstytucji z prawem UE” – powiedział Bailly.

Dodał, że po zakończeniu analizy prawnej tzw. czwartej poprawki do konstytucji Węgier Komisja Europejska wysłała w czwartek trzy formalne listy do władz tego kraju, zwracając się o „dalsze informacje na temat pewnych zapisów tej poprawki, jak również odpowiednich aktów wykonawczych”.

Wątpliwości KE dotyczą szczególnie trzech zmian, wprowadzanych przez „czwartą poprawkę”: możliwości nałożenia nowego podatku, jeśli Węgry zostaną ukarane finansowo przez sąd UE za łamanie unijnego prawa, możliwości przenoszenia przez szefa Narodowego Urzędu Sądownictwa kategorii spraw z jednego sądu do innego oraz zakazu prowadzenia kampanii wyborczych w mediach komercyjnych.

Jak poinformował Bailly, węgierskie władze powinny odpowiedzieć na trzy listy KE w ciągu miesiąca. „Na podstawie tych odpowiedzi Komisja podejmie decyzje o kolejnych krokach, w tym – jeśli będzie to konieczne – o wszczęciu procedur o naruszenie prawa UE” – powiedział rzecznik.

Uchwalona w marcu przez parlament w Budapeszcie „czwarta poprawka” do konstytucji Węgier dotyczy wielu dziedzin życia społecznego i politycznego. Przewiduje m.in. prawo parlamentu do decydowania, które organizacje wyznaniowe zostaną przez państwo węgierskie uznane jako Kościoły oraz ogranicza kompetencje Sądu Konstytucyjnego.

Ponadto poprawka zakazuje prowadzenia kampanii przedwyborczej w mediach komercyjnych, a także umożliwia władzom lokalnym karanie mandatami albo aresztowanie osób bezdomnych przebywających w miejscach publicznych. Komisja Europejska i Rada Europy obawiają się, że nowelizacja narusza zasady demokracji i państwa prawa.

Część unijnych polityków, szczególnie eurodeputowani z frakcji Zielonych oraz liberałów w PE, domaga się wszczęcia postępowania przeciwko Węgrom na podstawie art. 7 traktatu UE. Procedura taka może skutkować nawet zawieszeniem prawa głosu kraju łamiącego zasady UE. Węgierski premier Viktor Orban, którego konserwatywna partia Fidesz ma ponad 2/3 miejsc w węgierskim parlamencie, wielokrotnie bronił jednak „czwartej poprawki”, przekonując, że respektuje ona demokratyczne wartości.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl