Obchody 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W całym kraju uczczono 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody w stolicy rozpoczęły się Mszą św. w intencji ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Ulicami stolicy przeszedł II Marsz Patriotów. Odbył się także XXIII Bieg Konstytucji 3 Maja.

Mszy św. przewodniczył metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz, Eucharystię koncelebrował ks. biskup polowy WP bp Józef Guzdek. W homilii ks. kard. Kazimierz Nycz powiedział, że trzeba wracać do Konstytucji 3 Maja, gdy górę bierze postawa panowania, zamiast służenia. Zacytował słowa wypowiedziane niedawno przez Papieża: „Wilkiem staje się człowiek wtedy, kiedy zamiast służyć, próbuje robić karierę, próbuje panować”.

Ks. kard. Kazimierz Nycz powiedział też, że Konstytucja 3 Maja została nazwana ostatnią wolą i testamentem gasnącej Rzeczypospolitej. Pozwoliła przetrwać 123 lata rozbiorów” – dodał ks. kard.

Uroczystości na pl. Zamkowym w Warszawie rozpoczęły się od przemówienia prezydenta Bronisława Komorowskiego. Po nim odbyła się defilada pododdziałów reprezentacyjnych. Asystę honorową uroczystości zapewniają żołnierze kompanii i orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego, orkiestra Marynarki Wojennej oraz muzycy wojskowi z czeskiego Ołomuńca. Na samym początku uroczystości, po odczytaniu preambuły Konstytucji 3 maja, 21 wystrzałów oddały armaty plutony salutacyjnego. Po uroczystości złożono wieniec przed pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego.

Ulicami stolicy przeszedł II Marsz Patriotów. W marszu udział wzięli członkowie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Marsz rozpoczął się koncertem pieśni i defiladą grup rekonstrukcyjnych w parku Traugutta. Następnie za feretronem Matki Boskiej Częstochowskiej wyruszył pochód.

Uczestnicy Marszu Patriotów odmawiając różaniec przeszli ulicami Nowego i Starego Miasta, Krakowskim Przedmieściem przez centrum Warszawy, Mostem Poniatowskiego na drugą stronę Wisły (na Pragę) do Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. To była demonstracja naszego przywiązania do katolicyzmu i polskości, chcemy godnie przeżyć i uczcić kościelno-państwowe święto naszej Królowej – oświadczyli uczestnicy marszu. WIĘCEJ 

W stolicy odbył się także XXIII Biegu Konstytucji 3 Maja. Jego trasa wynosiła 5 km i biegła ulicami: Hoene-Wrońskiego, Myśliwiecką, Górnośląską, Piękną, Wiejską, Matejki, al. Ujazdowskimi, Agrykolą, Szwoleżerów, Czerniakowską i Łazienkowską na metę w Al. Hopfera w parku Agrykola. W biegu wziął udział premier Donald Tusk.

Uroczystości, koncerty, wystawy, parady i msze św. z okazji Święta Narodowego odbyły się w całym kraju.

W Krakowie zorganizowano piknik na Błoniach i pokazy musztry paradnej.

Spór polityczny, odzwierciedlający odmienne potrzeby zróżnicowanego społeczeństwa, powinien prowadzić do wypracowania najlepszych praw i programów działania, a nie służyć jedynie utrzymaniu się przy władzy albo do jej zdobycia – apelował kard. Stanisław Dziwisz w homilii podczas Mszy św. w katedrze na Wawelu.

Środowiska prawicowe zorganizowały pochód z Wawelu przed Grób Nieznanego Żołnierza na placu Matejki.

W Łodzi po Mszy św. w intencji ojczyzny zapalono znicze przed pomnikiem Papieża Polaka na placu katedralnym. Następnie przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza nastąpiła uroczysta zmiana warty i przyrzeczenie młodych członków związku „Strzelec”. Zgromadzeni wysłuchali apelu poległych, obejrzeli defiladę kompanii reprezentacyjnych służb mundurowych.

W Szczecinie uroczystości odbyły się na Jasnych Błoniach przed Pomnikiem Czynu Polaków. Członkowie i sympatycy PiS po raz 10 zorganizowali Biało-Czerwoną Paradę Samochodową.

– To jest jeden z wielu sposobów, w jaki można świętować rocznicę Konstytucji 3 Maja. Co roku staramy się, aby piknik zorganizować w innej dzielnicy miasta. Daje to mieszkańcom możliwość spotkania z politykami i działami partii, ale jest też symbolicznym podkreśleniem znaczenia różnic dzielnic Szczecina – powiedział poseł Leszek Dobrzyński, który wziął udział w pikniku.

Oficjalne obchody zakończyły się o godz. 18 mszą święta w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona w kościele św. Rodziny przy ul. Królowej Korony Polskiej.

W Rzeszowie po Eucharystii sprawowanej w Kościele Farnym uczestnicy obchodów przeszli na Rynek pod pomnik gen. Tadeusza Kościuszki. Odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja oraz złożono kwiaty. Święto uświetnił po południu koncert na Rynku gwiazdy światowych scen operowych – Aleksandry Kurzak.

Przedstawiciele władz Bielska-Białej złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą konfederatów barskich. W Cieszynie mieszkańcy podczas pokazu w Książnicy mogli zobaczyć oryginalne druki polityczne z okresu Sejmu Wielkiego. Wśród nich znalazł się m.in. jeden z pierwodruków Ustawy Zasadniczej, opublikowany w roku jej uchwalenia.

W Płocku odtworzono powitanie powracającego z wojny w Rosji w 1812 r. 4. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, wchodzącego w skład Wielkiej Armii cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte.

Kilkuset mieszkańców Lublina uczciło natomiast Święto Narodowe tańcząc poloneza w centrum miasta. Modlitwy katolików, prawosławnych, protestantów i muzułmanów w związku z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się na Podlasiu. W regionie tym są bowiem duże skupiska prawosławnych oraz wyznawców islamu i liczne mniejszości narodowe.

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja na wileńskim cmentarzu na Rossie, przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka, w piątek zostały złożone kwiaty. Wieńce złożyli przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej w Wilnie, przedstawiciele polskich organizacji społecznych, uczniowie szkół polskich. Przy mauzoleum wartę honorową pełnili kombatanci i harcerze.

W uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz rozwijania polsko-litewskich stosunków i wzajemnej współpracy wręczono Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Krzyże Kawalerskie Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o Polsce.

Na trzy godziny otwarto Cytadelę w Grudziądzu. Unikalny pod względem skali i stanu zachowania zabytek techniki obronnej zwykle jest niedostępny, gdyż stacjonuje tu armia. Wrota Cytadeli, która jest jedną z największych twierdz w Polsce, zostały otwarte dla zwiedzających w piątek, dokładnie w południe. Obiekt jest dostępny do zwiedzania z przewodnikami tylko sporadycznie.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl