Odwołano uroczystości 3 maja w Krakowie

Wojewoda małopolski Jerzy Miller odwołał uroczystości obchodów 3 maja, które co roku odbywały się w Krakowie. Marsz jednak się odbędzie.

Wojewoda zadecydował, że w tym roku uroczystości nie będą obchodzone pod Krzyżem Katyńskim. Nie będzie również corocznego przemarszu z Wawelu pod Grób Nieznanego Żołnierza i przemówień na Placu Matejki.

Prawo i Sprawiedliwość w porozumieniu z Regionem Małopolskim NSZZ Solidarność  oraz Klubami Gazety Polskiej w Krakowie złożyło wniosek o umożliwienie przemarszu 3 Maja Traktem Królewskim z Katedry na Wawelu pod Grób Nieznanego Żołnierza i otrzymało zgodę.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 Eucharystią w Katedrze Wawelskiej.

– Po raz pierwszy od odzyskania niepodległości w 1989, od zrzucenia kajdan, odwołano uroczystości 3 maja. Zdecydował o tym wojewoda małopolski, przyjaciel Donalda Tuska. My jednak organizujemy przemarsz. Rozpocznie się po Mszy św. ok. godz. 11:00. Ze śpiewem pieśni patriotycznych pójdziemy wszyscy razem w pochodzie wolności pod Grób Nieznanego Żołnierza na Plac Matejki. Po drodze, pod Krzyżem Katyńskim złożymy wiązanki kwiatów. Marsz organizują: PIS, NSZZ Solidarność Regionu Małopolskiego, Kluby Gazety Polskiej, organizacje patriotyczne, niepodległościowe, kombatanckie  – powiedział poseł Andrzej Adamczyk.

RIRM 

drukuj