fot. PAP

Mafia paliwowa wynajmuje legalne stacje benzynowe

Mafia paliwowa zaczęła wynajmować legalnie działające stacje benzynowe – napisał jeden z dzienników. Na celowniku są placówki, które nie dokonały wymaganej modernizacji.

To kolejny krok gangsterów, którzy wcześniej sprzedawali nielegalny surowiec w szopach, a następnie oferowali transporty właścicielom legalnych stacji. Teraz sami zaczęli wynajmować punkty sprzedaży paliw.

Na celowniku gangsterów są przede wszystkim te placówki, które nie dokonały wymaganej przepisami modernizacji i mogły zostać zamknięte. Ich dotychczasowi właściciele mogą dzięki temu zarobić i zmodernizować stację lub ją zamknąć.

Bogdan Święczkowski, prokurator w stanie spoczynku i były szef ABW akcentuje, że za rządów koalicji PO-PSL oraz obecnych szefów służb specjalnych, a także policji zaniechano ścigania mafii paliwowej.

– Proszę zwrócić uwagę na ostatnie wyniki statystyczne działań CBŚ i porównać je z zdanymi np. z 2008 r. Wynika z nich, że o ponad 100% wzrosła ilość zorganizowanych grup przestępczych o charakterze ekonomicznym. Mafia paliwowa ma się coraz lepiej. Państwo niczego nie robi żeby ją zlikwidować. Nic więc dziwnego, że bonzowie – którzy zaczęli zarabiać olbrzymie pieniądze – zakupują legalne przedsiębiorstwa. Wchodzą m.in. w legalne stacje benzynowe. Jak wiemy wiele prywatnych przedsiębiorstw związanych z dystrybucja paliw upada gdyż tańsze paliwo mafii paliwowej zalewa rynek – powiedział Bogdan Święczkowski.

Tymczasem jak dodaje Bogdan Święczkowski nie trudno jest zlikwidować mafię paliwową w sposób ustawowy.

– Wystarczy dokonać jednej, albo dwóch zmian w stosownych ustawach. Można to zrobić bardzo prosto tak, jak w przypadku mafii alkoholowo- spirytusowej. Pamiętajmy o tym, że w Polsce funkcjonują 4 segmenty zorganizowanej i bardzo rozbuchanej przestępczości ekonomicznej tj. mafia paliwowa, węglowa, stalowo–złomowa i hazardowa. Są to 4 elementy zorganizowanej przestępczości, które za rządów obecnej koalicji urosły do nieprawdopodobnych rozmiarów – dodał Bogdan Święczkowski.

 RIRM 

drukuj