Rząd podejmie walkę z nieopodatkowanym obrotem paliwami

We wtorek Rada Ministrów zajmie się tzw. pakietem paliwowym. Jak zapowiedział minister finansów – Paweł Szałamacha – chodzi o nowelizację przepisów, która umożliwi walkę z nieopodatkowanym obrotem paliwami.

Pakiet, który obejmie również proces wydawania koncesji na obrót paliwami ma zostać uchwalony przed sejmowymi wakacjami.

Jeszcze latem – ministerstwo planuje nowelizacje w ustawie o VAT i grach hazardowych. Minister Szałamacha podkreślił, że przez szarą strefę duże wpływy traci nie tylko branża, ale także budżet państwa. Według różnych szacunków straty tylko za ubiegły rok mogą sięgnąć nawet 10 mld zł.

To dobry kierunek zmian, Ministerstwo Finansów porządkuje te sprawy gdzie realnie kwitnie przestępczość przynosząc ogromne straty – mówi dr Marian Szołucha, ekonomista z Forum dla Wolności i Rozwoju.

– Hazard, paliwa, podatek akcyzowy, VAT to są miejsca, w których przecieki systemu podatkowego były największe. W których egzekucja była najsłabsza, w których kwitła przestępczość. Jest to już związek frazeologiczny takie określenie jak ,,mafia paliwowa”. To nie jest przypadek, ponieważ właśnie w tych sektorach dochodziło do największej ilości nadużyć. Nie da się tych sektorów naprawić, nie da się uszczelnić przecieków podatkowych liczonych w dziesiątki miliardów złotych – rocznie. Walczyć się z nimi nie da w oderwaniu od siebie nawzajem. Cieszy mnie to, że minister Szałamacha mówi o rozwiązaniach pakietowych, takich które zadziałają jednocześnie – podkreślił dr Marian Szołucha.

Wczoraj minister Paweł Szałamacha wysłał do Komitetu Stałego Rady Ministrów projekt utworzenia 1 stycznia 2017 r. Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Obecnie kompetencje te są rozproszone między urzędy skarbowe, urzędy kontroli skarbowej i służbę celną.

Połączoną służbę, minister chce wyposażyć w skuteczne narzędzia informatyczne wyłapujące patologie i powodujące kontrole. Resort wzoruje się na Holandii, gdzie luka w VAT wynosi tylko 4 proc., podczas gdy w Polsce aż 26 proc.

RIRM

drukuj