Uchwała ws. obrony suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej i praw Polaków

Prawo i Sprawiedliwość złożyło do marszałka Sejmu wniosek o przyjęcie uchwały ws. obrony suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej i praw Polaków. 

W dokumencie podkreślono, że RP zgodnie z konstytucją jest demokratycznym państwem prawa. Natomiast w ostatnim czasie są podejmowane próby naruszenia suwerenności naszego państwa, podważające zasady demokracji, porządek prawny i spokój społeczny w Polsce. W uchwale wskazano, że pretekstem do takich działań jest sprawa sporu politycznego o Trybunał Konstytucyjny.

W dokumencie Sejm wzywa rząd do odpierania wszelkich działań przeciwko suwerenności państwa.

Treść uchwały z mównicy sejmowej przedstawił poseł PiS Maciej Małecki.

Przepisy przyjęte przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej określające status i funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego nie mają negatywnego wpływu no ochronę praw i wolności obywatelskich i w Polsce. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że prawa i wolności obywatelskie w Polsce nie są zagrożone. Trybunał Konstytucyjny może realizować swoje zadania ustrojowe. Nowe rozwiązania prawne w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego mogą być ustanowione jedynie w wyniku dialogu prowadzonego w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Większość parlamentarna jest gotowa do poszukiwania takiego kompromisu we współpracy ze stronnictwami opozycyjnymi – powiedział Maciej Małecki.

W uchwale zwrócono również uwagę, że instytucje UE próbują narzucić Polsce decyzje ws. imigrantów. A zapowiadane rozstrzygnięcia tej kwestii nie mają podstaw w prawie europejskim i naruszają suwerenność Polski.

Poseł Maciej Małecki pytał opozycję, dlaczego za swoich rządów nie używała unijnych wpływów do rozwiązywania ważnych problemów dla Polski.

– Dlaczego swoich rzekomo tak świetnych kontaktów za granicą nie wykorzystali do zablokowania budowy Nord Stream, zablokowania pakietu klimatycznego. Dlaczego nie objeżdżaliście europejskich stolic, żeby bronić naszych przodków przed oskarżeniami o obozy koncentracyjne. Nie było w waszych wystąpieniach takiej pasji, kiedy niemieckie urzędy odbierały dzieci polskim rodzicom i zakazywały mówienia po polsku. Kiedy wy pływaliście sobie w głównym nurcie europejskiej polityki Niemcy i Rosjanie kładli rurę Nord Stream pod Bałtykiem. Wtedy upały polskie stocznie a na kopalnie został wydany wyrok śmierci  – dodał Maciej Małecki.

Apelował też do opozycji, aby zapomniała o swojej niechęci do demokratycznego wyboru Polaków i zgodziła się na dialog ws. rozwiązania kryzysu wokół TK, dla dobra Polski.

RIRM

drukuj