Odsłonięto tablicę powstańców styczniowych

Dziś w Wąwolnicy w woj. Lubelskim odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy powstańców styczniowych. W ten sposób lokalna wspólnota uczciła pamięć bohaterów narodowych, których miejsce pochówku nie jest znane.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8:30 na miejscowym rynku. Zebrani złożyli wieńce pod tablicami pamiątkowymi wmontowanymi we fronton bazyliki w Wąwolnicy. Następnie sprawowana była Eucharystia za ojczyznę.

Po Mszy św. odbyło się poświęcenie tablicy oraz część artystyczna uroczystości. Źródła historyczne podają, ze mieszkańcy Wąwolnicy różnego pochodzenia, znaków i zawodów – zaangażowali się w powstanie. Byli wśród nich księża, synowie szlacheccy, mieszczanie i chłopi.

– W związku z obchodzonym – decyzją Senatu – Rokiem Powstania Styczniowego nasze uroczystości obchodzimy pod hasłem „222 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Roku Powstania Styczniowego”. Należy powiedzieć, że w uroczystościach udział biorą różne środowiska z naszej miejscowości. Na uwagę zasługuje zaangażowanie dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych naszej gminy oraz młodzieży gimnazjalnej. Służy to poszerzeniu i ugruntowaniu wiedzy historycznej o naszej „Małej Ojczyźnie”, bo cytuję: „Kto nie szanuje  i nie ceni swojej przeszłości ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości” – powiedziała  Wiesława Dybała, prezes Towarzystwa przyjaciół Wąwolnicy.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl