USA zarzucają Iranowi i Korei Płn. naruszanie sankcji ONZ

Stany Zjednoczone zarzuciły w piątek Iranowi i Korei Północnej, że z naruszeniem sankcji ONZ próbują pozyskiwać nowoczesne materiały dla swych programów nuklearnych i zbrojeniowych.

„Iran i Korea Północna organizują kanały, umożliwiające im kontynuowanie eksportu i kontynuowanie pozyskiwania elementów, których potrzebują dla swego przemysłu zbrojeniowego” – powiedział na briefingu w Genewie przedstawiciel Departamentu Stanu USA Thomas Countryman, zajmujący się problematyką bezpieczeństwa międzynarodowego i nieproliferacji.

W wypowiedzi dla agencji Reuters sprecyzował, że miał na myśli nowoczesne materiały, związane z programem nuklearnym i innymi programami, także z programem zbrojeń konwencjonalnych. Wskazał, że Iran zabiega o takie materiały m.in. w Chinach.

Countryman podkreślił też, że mimo zakazu Iran wysyła broń i amunicję dla rządu syryjskiego. Wskazał, że sankcje ONZ zabraniają sprzedawania Iranowi i Korei Północnej nowoczesnych materiałów, związanych z technologiami nuklearnymi i rakietowymi oraz eksportowania przez te kraje jakichkolwiek materiałów wojskowych.

Inny przedstawiciel władz USA, spytany, czy istnieje jakaś współpraca między Iranem a Koreą Północną „w sprawach nuklearnych”, powiedział Reutersowi, zastrzegając sobie anonimowość: „Mają kontakty. Obserwujemy je”. Countryman stał na czele delegacji amerykańskiej na dwutygodniową sesję przeglądową układu z 1970 roku o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

PAP

drukuj