fot. PAP/EPA

Korea Północna czyni pojednawcze gesty wobec Korei Południowej

Korea Północna w geście pojednawczym wznowiła w środę działanie gorącej linii telefonicznej z Koreą Południową; zgodziła się też na powrót swych pracowników do nadgranicznego kompleksu przemysłowego Kaesong.

Specjalna linia telefoniczna, działająca od 1971 roku, została odłączona w marcu, w okresie największego napięcia na Półwyspie Koreańskim spowodowanego lutową próbą nuklearną Korei Północnej.

„Czerwona linia zaczęła działać dziś po południu, gdy Korea Północna zaakceptowała nasze żądanie jej ponownego uruchomienia” – podało południowokoreańskie MSZ.

Korea Północna zgodziła się też na powrót pracowników do kompleksu przemysłowego Kaesong, znajdującego się na terytorium tego kraju w odległości 10 km od granicy z Koreą Południową.

Działalność 123 południowokoreańskim firm w Kaesong została przerwana po wycofaniu z nich na początku kwietnia przez Pjongjang 53 tysięcy północnokoreańskich pracowników.

Kaesong jest jednym z symboli odprężenia w stosunkach między Koreami z lat 1998-2008. Jest to połączenie taniej siły roboczej z Korei Płn. z południowokoreańskim kapitałem i technologiami. W 2012 roku w kompleksie wyprodukowano towary wartości 470 milionów dolarów.

 

PAP

drukuj