Skuteczniejsze przepisy reakcji na epidemie na terenie UE

Parlament w środę przegłosował projekt legislacyjny, umożliwiający skuteczniejszą reakcję na zagrożenia dla zdrowia na terenie UE. Nowe przepisy powstały dzięki wnioskom wyciągniętym z niedawnych kryzysów, spowodowanych wybuchem epidemii koronowirusa, zakażeń bakterią E coli (2011), wirusem grypy H1N1 (2009), czy chmurą wulkaniczną (2010).

Projekt, uzgodniony z Radą, przewiduje system wczesnego ostrzegania, w tym możliwość wspólnego zakupu szczepionek przez państwa członkowskie.

Obecny system ma zostać udoskonalony tak, by zapewnić szybszą i lepiej skoordynowaną reakcję na terenie UE. Umożliwi też państwom członkowskim wspólne kupowanie leków. Natomiast, dostęp do szczepionek będzie powszechniejszy, dzięki wspólnie wynegocjowanym, korzystniejszym cenom  – powiedział Janusz Wojciechowski.

Obecne regulacje o współpracy w przypadku pandemii lub rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych pochodzi z 1998 r. (decyzja nr 2119/98/WE).

  – Parlament Europejski i Rada chcą zastąpić stare przepisy poprzez dokonanie uzupełnień, które wzmocnią współpracę między państwami członkowskimi. Nowe regulacje powinny obejmować kilka obszarów, m.in. koordynację i planowanie procedur awaryjnych, wymianę informacji i ocenę ryzyka systemu wczesnego ostrzegania i reagowania oraz stały nadzór epidemiologiczny – powiedział Ryszard Czarnecki.

W raporcie umieszczono także zobowiązanie państw członkowskich do koordynowania swoich krajowych planów gotowości (na wypadek sytuacji kryzysowych) wraz z KE.

Podczas serii rozmów trójstronnych w ramach irlandzkiej prezydencji osiągnięto porozumienie, w którym państwa członkowskie mogą uczestniczyć we wspólnych zamówieniach na zasadzie dobrowolności, które nie będą miały wpływu na państwa nieuczestniczące w tej inicjatywie. Stwierdzono ponadto, że krajowe plany gotowości nie będą koordynowane z Komisją, ale tylko konsultowano.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl