Korea Płd. odrzuca ofertę Korei Płn. ws. rozbrojenia nuklearnego

Korea Płd. odrzuciła ofertę dialogu złożoną w ub. tygodniu w Pekinie przez Koreę Płn. W sprawie rozbrojenia nuklearnego, oceniając ją jako pozorną. „Czyny są ważniejsze od słów” – oświadczył rzecznik ministerstwa do spraw zjednoczenia narodowego Korei Płd. 

Przedstawiciel południowokoreańskich władz odniósł się do listu przywódcy KRLD Kim Dzong Una do prezydenta Chin Xi Jinpinga – pisze agencja AFP. Korespondencję chińskiemu przywódcy przekazał w piątek w Pekinie specjalny wysłannik Korei Płn., wicemarszałek Czhwe Riong He, zapowiadając, że Pjongjang podejmie kroki w celu dołączenia do sześciostronnych rozmów.

Rozmowy dotyczące kontrowersyjnego programu nuklearnego Pjongjangu, w których poza ChRL i Koreą Północną uczestniczą jeszcze Korea Południowa, Japonia, Rosja i USA, od 2009 r. pozostają w impasie.

Nie wiadomo, w jaki sposób Korea Płn. zamierza doprowadzić do wznowienia rozmów sześciostronnych. Oficjalne media północnokoreańskie relacjonujące wizytę Czhwe Riong He w Chinach nie odnotowały żadnej propozycji dialogu ze strony Pjongjangu.

Chińska telewizja państwowa CCTV podała, że wysłannik Korei Płn. poinformował swych chińskich rozmówców o planach swego kraju „stworzenia pokojowego, międzynarodowego klimatu” w celu „skoncentrowania się na polepszeniu gospodarki i warunków życia” ludności.

Chiny, jedyny rzeczywisty sojusznik Korei Północnej i główne źródło pomocy handlowej i gospodarczej, naciska na powrót Pjongjangu do rozmów sześciostronnych. Pekin poparł jednak niedawno wprowadzenie sankcji przeciwko Korei Płn. po przeprowadzonej przez ten kraj w lutym próbie jądrowej.

PAP/RIRM

drukuj