fot. PAP/EPA

Korea Płd./ Phenian nie szykuje się do próby atomowej

Nie wygląda na to, by Korea Płn. przygotowywała się do przeprowadzenia czwartej próby atomowej w bliskiej przyszłości – oświadczyło Ministerstwo Obrony Korei Płd., dementując wcześniejsze doniesienia resortu do spraw zjednoczenia narodowego.

„Nie stwierdziliśmy aktywności, która świadczyłaby o tym, że (Phenian) zamierza przeprowadzić próbę nuklearną” – podkreślił rzecznik Ministerstwa Obrony.

Południowokoreański minister do spraw zjednoczenia narodowego powiedział wcześniej w parlamencie, że na terenie głównego poligonu atomowego w Korei Płn. zaobserwowano oznaki zwiększonej aktywności, co może oznaczać, że kraj ten przygotowuje kolejną próbę atomową. Po dementi – minister ds. zjednoczenia narodowego powiedział, że przejęzyczył się i nie przypomina sobie tej wypowiedzi, choć została zarejestrowana przez kamery.

Jeszcze przed ministrem ds. zjednoczenia narodowego informację o przygotowaniach Phenianu do kolejnej próby atomowej przekazał południowokoreański dziennik, z powołaniem na wysokiego rangą przedstawiciela rządu w Seulu.

Korea Płn. przeprowadziła próby jądrowe w latach 2006 i 2009 oraz w lutym 2013 roku.

PAP/RIRM

drukuj