Fot. PAP EPA

Defilada wojskowa w Korei Północnej

W stolicy Korei Północnej Pjongjangu odbyła się zakrojona na dużą skalę defilada wojskowa z okazji 60. rocznicy podpisania porozumienia rozejmowego, które zakończyło wojnę koreańską. Oficjalna telewizja przekazała obrazy defilujących tysięcy żołnierzy i sprzętu wojskowego.

Defiladę odbierał przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un otoczony przez najwyższych rangą dowódców wojskowych i działaczy partyjnych. Obecny był też wiceprezydent Chin Li Yuanchao.

Jak podkreśla Associated Press, tego rodzaju defilady są rzadką okazją do bliższego przyjrzenia się przez zagranicznych obserwatorów północnokoreańskim systemom broni. Pjongjang często wykorzystuje takie defilady do zaprezentowania uzbrojenia, które jednak nie zawsze jest już w stanie operacyjnym.

Podczas ubiegłorocznej parady z okazji 100. rocznicy urodzin założyciela Korei Północnej Kim Ir Sena zaprezentowano tajemnicze rakiety dalekiego zasięgu oznaczone za granicą symbolem KN-08. Zdaniem większości obserwatorów były to makiety. Transportery, na których były umieszczone, pochodziły najprawdopodobniej z Chin i zostały dostarczone Pjongjangowi z naruszeniem zastosowanych przez ONZ sankcji handlowych.

Rocznica podpisania porozumienia rozejmowego (27 lipca 1953 r.) jest w Korei Północnej świętem państwowym obchodzonym jako „Dzień Zwycięstwa w Wojnie o Wyzwolenie Ojczyzny”.

 

PAP/RIRM

 

drukuj