USA i Korea Płd. na linii współpracy ws. zagrożenia ze strony Korei Płn.

USA i Korea Płd. porozumiały się w sprawie współpracy na rzecz wzmocnienia potencjału Seulu w kwestii odpierania gróźb ze strony Korei Płn. Obie strony podpisały nową strategię wojskową, by lepiej koordynować odpowiedź na wszelkie ataki Phenianu.

W oficjalnym pisemnym komunikacie ministrowie obrony USA i Korei Południowej – Chuck Hagel i Kim Kwan Dzin – oświadczyli ponadto, że powołują panel w celu rozpatrzenia możliwości przeniesienia kontroli operacyjnej nad siłami południowokoreańskimi w razie wojny z Waszyngtonu na Seul. To przekazanie dowództwa jest obecnie przewidziane na koniec 2015 roku, ale w Korei Południowej pojawiły się głosy, by termin przesunąć w związku z północnokoreańskimi programami rozwoju broni nuklearnej i rakiet dalekiego zasięgu.

Przemawiając na zakończenie 45. dorocznego szczytu poświęconego kwestiom bezpieczeństwa, Hagel zapewnił, że USA są zobowiązane do „wykorzystania całego swego militarnego potencjału” – w tym potencjału nuklearnego, a także obrony rakietowej i ataków konwencjonalnych – by powstrzymać Północ przed jakimikolwiek agresywnymi działaniami wobec Korei Południowej.

Hagel dodał, że przedmiotem szczególnego niepokoju są północnokoreańskie programy balistyczne, a także broń chemiczna i rozprzestrzenianie arsenału.

Seul i Waszyngton wezwały Koreę Północną, by porzuciła ambicje nuklearne w sposób „kompletny, sprawdzalny i nieodwracalny”.

 

PAP/RIRM

drukuj