USA i Korea Płd. rozpoczęły manewry wojskowe

USA i Korea Płd. rozpoczęły w poniedziałek manewry wojskowe, które potrwają do 30 sierpnia – poinformowało dowództwo wojsk USA. Korea Północna, która zazwyczaj określała je jako „agresywne” i będące „przygotowaniami do inwazji”, tym razem jeszcze nie zareagowała.

Pjongjang zagroził wojną nuklearną po rozpoczęciu podobnych manewrów na początku br. Według ministerstwa obrony Korei Południowej i dowództwa wojsk USA w Seulu, w manewrach weźmie udział 30 tys. żołnierzy USA i 50 tys. żołnierzy południowokoreańskich. Podkreślono, że maja one „charakter obronny” i polegać będą w dużej mierze na komputerowym symulowaniu działań bojowych.

Manewry pod kryptonimem „Ulchi Freedom Guardian” odbywają się w okresie oznak pewnego złagodzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim. Oba państwa koreańskie, będące formalnie w stanie wojny, uzgodniły w ub. tygodniu ponowne otwarcie wspólnej strefy przemysłowej Kaesong, zamkniętej po tym jak Pjongjang wycofał stamtąd swych pracowników.

W niedzielę Pjongjang zaakceptował ofertę Seulu rozmów w sprawie łączenia rodzin. Jednak część analityków podchodzi ostrożnie do ostatnich gestów Korei Północnej podkreślając, że Pjongjang często przechodził od gróźb i prowokacji do „ofensywy uśmiechów” aby uzyskać pomoc zagraniczną.

PAP

drukuj