Raport Pileckiego po niemiecku

Raport rotmistrza Witolda Pileckiego z pobytu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz ukazał się po raz pierwszy w języku niemieckim.

Historyczny dokument opublikowało szwajcarskie wydawnictwo Orell Fuessli z Zurichu, opatrując go tytułem „Na ochotnika do Auschwitz. Tajne zapiski więźnia Witolda Pileckiego”. Podstawą obecnego wydania jest tłumaczenie z angielskiego trzeciej, ostatniej wersji raportu sporządzonego w lecie 1945 roku. Jak donosi „Die Welt”, redakcja we wstępie poświęciła zaledwie kilka linijek powojennym losom Pileckiego w komunistycznej Polsce, to jest jego aresztowaniu przez Urząd Bezpieczeństwa, skazaniu na śmierć i wykonaniu wyroku.

Pilecki po kampanii wrześniowej był jednym z organizatorów powołanej 9 listopada 1939 r. konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej, podporządkowanej później Związkowi Walki Zbrojnej. We wrześniu 1940 r. podczas niemieckiej łapanki pozwolił się aresztować, by przedostać się do utworzonego w czerwcu obozu Auschwitz i zdobyć informacje o panujących tam warunkach. Był głównym inicjatorem siatki konspiratorskiej w obozie. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Pilecki zdołał uciec z obozu wraz z dwoma współwięźniami. Opracowywał sprawozdania z życia w obozie, dokumentujące niemieckie zbrodnie, przesłane później do dowództwa w Warszawie i dalej na Zachód. Po wojnie podjął działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu. Aresztowany 8 maja 1947 r. przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa był torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. W marcu 1948 r. został skazany na karę śmierci, wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim strzałem w potylicę. Do dziś nieznane jest miejsce jego pochówku, poszukiwania koncentrują się w kwaterze na Łączce na warszawskich Powązkach.

PF, PAP

 
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl