Władze Warszawy naruszyły prawo rodzin oficerów?

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia rozpatrzy dziś skargę Barbary Butler-Błasińskiej o naruszenie prawa przez Miasto Stołeczne Warszawa wobec rodzin oficerów II Rzeczypospolitej i żołnierzy Polski Walczącej.

Barbara Butler-Błasińska od lat zbiera w swoim mieszkaniu pamiątki po żołnierzach. Tu też mieści się siedziba i archiwum Stowarzyszenia Kombatantów – Duszpasterstwa Weteranów Kawalerii i Artylerii. Problemem jest wysoki czynsz – miesięczna taksa użytkowników mieszkań w kamienicach komunalnych w Śródmieściu to ok. 2 tys. złotych.

W marcu Barbara Butler-Błasińska – córka kpt. Ireny Błasińskiej ps. „Rena” , żołnierza AK, i płk. Jana Błasińskiego, ostatniego oficera Pułku Ułanów Wielkopolskich, prezesa Stowarzyszenia Kombatantów – Duszpasterstwa Weteranów Kawalerii i Artylerii Konnej w Warszawie – dostała wezwanie do eksmisji podpisane przez Małgorzatę Mazur, dyrektora zakładu gospodarowania nieruchomościami dzielnicy Śródmieście. Dołączono do niego pismo burmistrza Śródmieścia Wojciecha Bartelskiego, odmawiające umorzenia długu.

Sprawa ślimaczy się od lat. Jak relacjonuje nasza rozmówczyni, były burmistrz Jan Rutkiewicz nie pozwolił na wykup mieszkania, natomiast osobom z zewnątrz, które nie były lokatorami, mieszkania, owszem, sprzedawał.

Sprawa przez wiele lat toczyła się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Mimo że sejmik samorządowy i samorządowe kolegium odwoławcze potwierdziły naruszenie prawa przez władze samorządowe, sprawa nie została rozwiązana. Termin rozprawy eksmisyjnej wyznaczono na 17 września bieżącego roku. – Dla mnie to data znacząca. Wtedy bowiem rozpoczęła się gehenna polskich oficerów. Jesteśmy rodziną żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej. Urządza się parady, a niszczy się rodziny tych żołnierzy – mówi Butler-Błasińska. Kobieta skierowała skargę do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o naruszenie prawa wobec rodzin oficerów II RP i żołnierzy Polski Walczącej. Ostatecznie sprawa trafiła do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście, która odmówiła wszczęcia śledztwa i odesłała ją do sądu.

– Argumentem prokuratury było to, że działania władz Warszawy nie są skierowane przeciwko środowisku kombatanckiemu i nie naruszają interesu społecznego – relacjonuje kobieta. Butler-Błasińska przypomina, że to właśnie Stowarzyszenie Kombatantów – Duszpasterstwo Weteranów Kawalerii i Artylerii przekazało tradycję wojsk II Rzeczypospolitej współczesnemu Wojsku Polskiemu. Odbyło się to na mocy rozkazu ministra obrony z 2 stycznia 1991 roku w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego. – Z mieszkania zostanie wyrzucona na ulicę cała tradycja i pamięć polskiej kawalerii. To ostatni rozdział jej dziejów, formacji najbardziej zasłużonej dla walki o niepodległość – tłumaczy Butler-Błasińska.

W kamienicy przy ul. Noakowskiego 12 powstały Szare Szeregi, które współtworzyli jej bliscy, w tym matka – instruktor ratownictwa sanitarnego i przysposobienia wojskowego kobiet w Szarych Szeregach oraz łącznik batalionu „Zośka”.

– Zwracaliśmy się do prezydent Warszawy, aby zważając na zasługi dla historii Polski osób, które zamieszkiwały to miejsce, aby szanując tradycje niepodległościowe, odstąpiła od eksmisji. Widać jednak, że kultywowanie tradycji nie jest najmocniejszą stroną obecnych władz Warszawy – kwituje Barbara Butler-Błasińska.

Anna Ambroziak

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl