fot. PAP/Marcin Obara

Szef MON: Polska i Korea mogą zadbać o pokój na świecie

Polska i Korea mogą wspólnie zadbać o pokój na świecie poprzez wzmacnianie sił zbrojnych i realizowanie doktryny Sojuszu Północnoatlantyckiego polegającej na odstraszaniu – mówił dzisiaj wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.

Szef MON po zatwierdzeniu umowy zakupu 288 zestawów systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo zwracał uwagę, że tego samego dnia w Seulu odbyła się prezentacja sprzętu wojskowego, który rozpoczyna transport do Polski. Wskazał, że chodzi o 24 armatohaubice K9 i 10 czołgów K2, które jeszcze w tym roku trafią na wyposażenie polskiego wojska.

„Zagrożenia na świecie spowodowały, że państwa europejskie skoncentrowały się na wzmocnieniu swoich sił zbrojnych. My ten proces rozpoczęliśmy wcześniej, niż nasi sojusznicy w NATO” – wskazywał Mariusz Błaszczak.

Podkreślił, że Polska wydaje ponad 2 proc. PKB na obronność.

Podkreślał, że koreański przemysł obronny jest bardzo rozwinięty, a współpraca polsko-koreańska, zarówno na poziomie prezydentów, jak i szefów MON jest dowodem tego, że „wspólnie Polska i Korea mogą zadbać o pokój na świecie poprzez wzmacnianie sił zbrojnych, poprzez realizowanie doktryny Sojuszu Północnoatlantyckiego polegającej na odstraszaniu”.

Zgodnie z zatwierdzoną w środę umową 18 pierwszych wyrzutni, na podwoziach Jelcz, ma zostać dostarczonych wraz z amunicją w przyszłym roku.

Wicepremier Błaszczak wskazał, że wyrzutnie te będą na wyposażeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej, a więc będą broniły wschodniej Polski i wschodniej flanki NATO.

„Będą taką właściwą odpowiedzią na zagrożenia, jakie płyną ze wschodniej strony. Chodzi o to, żeby skutecznie odstraszyć agresora. Chodzi o to, aby pokazać i być na tyle silnym, żeby agresor nie odważył się napaść na Polskę, na państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego” – mówił szef MON.

„Nasza współpraca owocuje wzrostem bezpieczeństwa na świecie” – ocenił wicepremier Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1582647041129205760

Mariusz Błaszczak zatwierdził podczas środowej uroczystości umowę ramową na zakup 288 zestawów systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo z Korei Południowej wraz zapasem amunicji; pierwsze trafią do Polski w przyszłym roku.

Szef MON podziękował za bardzo owocną współpracę między Polską i Koreą Południową w dziedzinie obronności.

„Analiza wojny na Ukrainie, szczególnie analiza skutecznej obrony przed inwazją rosyjską ze strony ukraińskiej wskazuje, jak duże znaczenie, dużą wagę ma artyleria. Stąd też podjęliśmy decyzję o wzmocnieniu polskiej artylerii, szczególnie artylerii rakietowej” – zaznaczył wicepremier.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1582645940053110784

Przypomniał, że 2019 r. Polska podpisała umowę ze Stanami Zjednoczonymi ws. nabycia dla polskich sił zbrojnych dywizjonu HIMARS. Jak dodał, w przyszłym roku będzie dostawa tego sprzętu.

„Złożyliśmy także zapytanie ofertowe dotyczące większego zakresu tego sprzętu, większych dostaw, ale – niestety – ze względu na ograniczone możliwości przemysłowe, ten sprzęt nie będzie nam dostarczony w satysfakcjonującym czasie” – powiedział szef MON.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1582645399306674176

„W związku z tym podjęliśmy rozmowy z Koreą Południową, z naszym sprawdzonym partnerem, z naszymi przyjaciółmi, które zaowocowały dziś właśnie podpisaniem umowy ramowej” – powiedział.

Jak zauważył szef MON, Chunmoo są bardzo zbliżone, jeśli chodzi o charakterystykę, do HIMARS-ów.

„To bardzo dobra broń, bardzo dobry sprzęt, a myślę, że naszym wspólnym sukcesem polsko-koreańskim jest to, że pierwszy dywizjon Chunmoo będzie dostarczony do Polski już w przyszłym roku” – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Kolejnym sukcesem – wskazywał – jest to, że ten dywizjon Chunmoo będzie zbudowany na polskich ciężarówkach Jelcz, powstających w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

„Również będzie wyposażony w polską łączność oraz w polski system zarządzania polem walki, co spowoduje, że osiągnie gotowość operacyjną również w przyszłym roku” – podkreślił wicepremier.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl