fot. PAP/Piotr Nowak

Szef MON wziął udział w uroczystości przekazania dwóch brygad w podporządkowanie 18. Dywizji Zmechanizowanej  

18. Dywizja Zmechanizowana przyjęła pod swoją komendę 1. Warszawską Brygadę Pancerną i 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich. W uroczystościach z tej okazji wziął udział m.in. szef MON Mariusz Błaszczak.

18. Dywizja operuje obecnie na wschodzie Polski.

Minister Mariusz Błaszczak wskazał, że właśnie z tego kierunku płynie największe zagrożenie.

– Jesteśmy w trakcie procesu formowania 18. Dywizji. To jest kolejny etap na drodze prowadzącej do sformowania związku taktycznego, jakim jest 4. Dywizja, bo 18. Dywizja jest 4. Dywizją Wojska Polskiego. Ta dywizja operuje na wschodzie Polski ze względu na to, że dzisiejsze zagrożenia są właśnie z tej strony. Nie przypadkiem wschodnia flanka NATO stanowi szczególny przedmiot zabiegów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nie bez przyczyny w Polsce stacjonują wojska amerykańskie, wojska brytyjskie – podkreślił szef MON.

Dywizja Zmechanizowana została powołana w 2018 roku. Otrzymała imię gen. broni Tadeusza Buka, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Dowództwo 18. Dywizji mieści się w Siedlcach i jest pierwszym dowództwem o strukturze natowskiej, co ułatwia współdziałanie z sojusznikami.

W jej skład – oprócz 1. Warszawskiej Brygady Pancernej i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich – wejdzie też m.in. 19. Brygada Zmechanizowana.

RIRM

drukuj