fot. PAP/Marcin Obara

Szef MON podpisał umowę na zakup kilkuset pocisków JASSM-ER o zasięgu około tysiąca kilometrów

Szef resortu obrony narodowej, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, podpisał umowę na zakup kilkuset pocisków JASSM-ER o zasięgu około tysiąca kilometrów. Pociski produkuje amerykański przemysł zbrojeniowy.

Polska kupiła już pociski z rodziny JASSM w roku 2014 i 2018. Obecny zakup, choć nie znamy dokładnej liczby, jest dotychczas największym.

– To będzie kilkaset rakiet powietrze–ziemia o zasięgu około tysiąc kilometrów. To nie jest już rozwiązanie i zakup o charakterze taktycznym, ale strategicznym – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON wskazał, że pociski JASSM-ER zmieniają nasze zdolności w obszarze odstraszania i obrony. Pociski będą uzbrojeniem myśliwców F-16, a przyszłości także samolotów F-35. Wartość kontraktu, który będzie realizowany w latach 2026-2030, wynosi 735 mln dolarów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl