fot. pl.wikipedia.org

[TYLKO U NAS] W. Skurkiewicz: Finał umowy na baterie Patriot – pod koniec pierwszego kwartału

Końcówka pierwszego kwartału (2018 r.) to czas, kiedy będziemy finalizować umowę na baterie Patriot – powiedział Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

„Dziennik Gazeta Prawna” napisał, że Polska mogłaby kupić od razu wszystkie 8 baterii Patriot dzięki papierom dłużnym kupowanym przez instytucje finansowe. Wojciech Skurkiewicz pytany o taką propozycję zwrócił uwagę, że zakupienie wszystkich baterii naraz byłoby raczej niemożliwe.

– Ta konfiguracja, która jest stworzona, o którą my zabiegamy i co do której jest zgoda strony amerykańskiej odnośnie sprzedaży polskiemu rządowi (rakiet), jest też po części w fazie przygotowawczej, bo polska armia będzie pierwszą po armii amerykańskiej, do której właśnie w tej konfiguracji baterie rakiet Patriot będą dostarczane – zwrócił uwagę polityk.

Wiceminister dodał, iż „faktem jest, że negocjacje związane z realizacją programu >>Wisła<< i z zakupem baterii dla polskiego wojska wchodzą w decydującą fazę”.

– Końcówka pierwszego kwartału to będzie ten czas, kiedy umowę będziemy finalizować i będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy dogadani ze stroną amerykańską co do (…) realizacji tej pierwszej partii, pierwszego etapu. To szczególnie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, aby baterie (…) trafiły na wyposażenie polskiej armii – zaznaczył Gość „Aktualności dnia”

Całości nagrania można wysłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj