A. Macierewicz: W 2018 r. zostanie wybrana firma, która dostarczy Polsce śmigłowce

W przyszłym roku Ministerstwo Obrony Narodowej podejmie decyzję, kto dostarczy Polsce śmigłowce ofensywne – poinformował szef MON Antoni Macierewicz.

W wywiadzie dla portalu wPolityce.pl szef resortu obrony podkreślił, że wstępne rozmowy prowadzone są z firmą włoską oraz dwoma amerykańskimi producentami.

Minister Antoni Macierewicz zaznaczył, że szesnaście śmigłowców ma trafić do Polski w 2019 r. Osiem trafi do sił specjalnych, cztery do zwalczania okrętów podwodnych i cztery do ratownictwa medycznego.

Poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, zwrócił uwagę, że polskie wojsko bardzo potrzebuje modernizacji. Wskazał, że w najbliższych latach na ten cel zostanie przeznaczonych ok. 100 mld zł.

– Wyposażenie wojska jest w nienajlepszym stanie. Absolutnie odchodzimy w tej chwili od uzbrojenia, które było produkowane jeszcze w czasach Związku Sowieckiego i chcemy przechodzić na sprzęt bardziej zaawansowany, nowoczesny. Tych programów, które związane są z modernizacją techniczną wojska, jest piętnaście. Te potrzeby, które są, są bardzo duże. Na przestrzeni najbliższych lat mamy do wydania ponad 100 miliardów złotych. Jestem przekonany, że polska armia wreszcie będzie wkraczała w XXI wiek – podkreślił Wojciech Skurkiewicz.    

Po rezygnacji z zakupu francuskich śmigłowców Caracal w lutym tego roku, MON rozpisało postępowanie na szesnaście śmigłowców, w tym na osiem w wersjach bojowego poszukiwania i ratownictwa dla Wojsk Specjalnych oraz do zwalczania okrętów podwodnych, wyposażonych dodatkowo w sprzęt pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

W maju Inspektorat Uzbrojenia MON, po ocenie wstępnych ofert w postępowaniu na śmigłowce dla sił specjalnych, poinformował, że rozpoczyna negocjacje ze wszystkimi oferentami, m.in. z konsorcjum PZL Mielec i Sikorsky.

RIRM

drukuj