fot. PAP/Rafał Guz

Min. M. Błaszczak wziął udział w podpisaniu zapytań ofertowych oraz umów na dostawę sprzętu dla wojska

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w Kielcach w podpisaniu zapytań ofertowych dotyczących pozyskania wyrzutni Javelin i samolotów Hercules, a także umów na dostawę sprzętu dla wojska.

Resort obrony chce wyposażyć Wojska Obrony Terytorialnej w 60 wyrzutni i 180 przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. 5 Herculesów ma natomiast wzmocnić zdolności bojowe Wojska Rzeczpospolitej Polskiej.

Zapytanie ofertowe kierowane jest do amerykańskiej Agencji ds. Współpracy Obronnej.

Podpisane z Polską Grupą Zbrojeniową umowy dotyczą z kolei dostaw dla armii m.in. zdolnych do przerzutu stacji radiolokacyjnych Bystra, kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, gogli noktowizyjnych oraz strzeleckich celowników termalnych.

O szczegółach mówił szef MON-u Mariusz Błaszczak.

– Jesteśmy świetni, jeśli chodzi o budowę stacji radiolokacyjnych, radiostacji – to są produkty z najwyższej półki, produkty PIT-RADWAR-u. Bardzo się cieszę z tego, że firma świetnie się rozwija i dostarcza Wojsku Polskiemu tak nowoczesny sprzęt. Sprzęt zostanie związany z wyposażeniem 18. Dywizji Zmechanizowanej, którą powołałem do życia i rozbudowuję, a więc wozy dowodzenia na bazie rosomaków i umowy związane z produkcją PCO, również świetnej firmy wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Te wyroby – noktowizory, celowniki termalne – trafią także do części Wojsk Obrony Terytorialnej – powiedział Mariusz Błaszczak.

Podpisanie zapytań ofertowych i umów, w którym wziął udział minister, odbyło się na marginesie organizowanych w Kielcach targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

Szef MON-u wraz z prezydentem Andrzejem Dudą uczestniczy w otwarciu tego wydarzenia.

RIRM

drukuj