fot. PAP/Mateusz Marek

T. Grodzki: Senat raczej nie zajmie się ustawą ratyfikacją Funduszu Odbudowy na najbliższym posiedzeniu

Senat raczej nie zajmie ustawą ratyfikacją Funduszu Odbudowy na najbliższym posiedzeniu, które zaczyna się 12 maja – oświadczył marszałek Tomasz Grodzki.

Polityk KO – w rozmowie z „Rzeczpospolitą” – stwierdził, że porządek obrad jest już wypełniony. Tomasz Grodzki zapowiedział szerokie konsultacje społeczne, a podczas prac senackich poprawki do ustawy ratyfikacyjnej.

Powołując się na prawników, powiedział, że można wprowadzić zmiany, które będą dotyczyć materii ustawy ratyfikacyjnej, czyli finansów. Marszałek nie wykluczył też apelu do Prezydenta RP, by podejmując decyzję ws. ustawy, uwzględnił zastrzeżenia Senatu.

Dokument wymaga sprawnej ratyfikacji, która umożliwi sięgnięcie po środki z UE – podkreślił ekonomista, prof. Henryk Wnorowski. Ekspert zwrócił uwagę na fakt, że choć pierwszy raz środki unijne w taki sposób będą dysponowane, to KE w imieniu wspólnoty będzie emitowała obligacje na rynkach finansowych.

Mechanizm zadłużania będzie bardzo podobny do tego, jak do tej pory zadłużały się poszczególne rządy. Natomiast to, co jest podkreślane i wydaje się być prawdziwe, że te zewnętrzne finansowanie, jakie będzie w stanie uzyskać Unia Europejska jako wspólnota, będzie na korzystniejszych warunkach niż zewnętrzne finansowanie możliwe do uzyskania przez poszczególne kraje członkowskie. Niemniej jednak jest to w jakimś sensie otwarcie nowej furtki. To właśnie dlatego, albo przede wszystkim dlatego ten dokument wymagał ratyfikacji polskiego parlamentu, a także ratyfikacji większości krajów członkowskich – powiedział prof. Henryk Wnorowski.

Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. „Za” opowiedziała się większość klubu PiS, a także Lewica, PSL i Polska 2050. Teraz ustawą ratyfikacyjną musi się zająć Senat.

Ratyfikacja jest niezbędna, by uruchomić m.in. Fundusz Odbudowy. Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl