fot. PAP

Dziś głosowanie nad poprawką do RTV

Senatorowie będą dziś głosowali nad nowelą ustawy o Radiofonii i Telewizji. Projekt uderza m.in. w Tv Trwam, która stara się o miejsce na multipleksie cyfrowym.

Dokument podnosi z 13 mln. zł do 26 mln zł opłaty za koncesje na nadawanie cyfrowe.  PiS zgłosiło poprawkę zakładającą powrót do niższej stawki, która była zapisana w pierwotnym projekcie senackiej ustawy.

Określenie opłat na tak wysokim poziomie jest barierą dla wejścia na rynek nowych, nadawców – mówi wicemarszałek senatu Stanisław Karczewski.

– Rozwiązanie, które zostało zaproponowane przez KRRiT jest rozwiązaniem złym. Niesie niebezpieczeństwo, że rynek zostanie ograniczony tylko do tych nadawców, którzy mają olbrzymie pieniądze i którzy będą dyktować swoje warunki medialne. To bardzo duże zagrożenie dla Tv Trwam. Mam nadzieję, że przynajmniej niektórzy senatorowie PO, również przychylą się do naszej propozycji. Zobaczymy jak będzie  wyglądało to głosowanie, my będziemy obecni i będziemy wszyscy głosowali za tą poprawką – mówił sen. Stanisław Karczewski.

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak przekonuje,  że opłata w wysokości blisko 26 mln zł będzie dotyczyć tylko tych nadawców, którzy w przyszłości będą nadawać program w wyższym standardzie HD. Ci, którzy będą nadawać w niższym standardzie SD, mają płacić tyle co dotychczas.

Senator Grzegorz Czelej mówi, że KRRiT nie może przy jakości HD podwyższać opłat dwukrotnie.

– Krajowa Rada ma bardzo duże kompetencje do tego, aby decydować o ilości programów. Jeżeli dana stacja będzie decydowała się na nadawanie w wyższym formacie to opłata koncesyjna będzie dwa razy większa i może stanowić barierę dla mniejszych nadawców. To budzi nasze zastrzeżenia. Poza tym nadawcy przy dwukrotnie większej kwocie koncesyjnej będą karani za to, że dają nam lepszą jakość. To też dla nas, jako odbiorców jest niekorzystne – powiedział sen. Grzegorz Czelej.

KRRiT ogłosi nowy konkurs na miejsca na MUX – 1 dopiero po wejściu w życie ustawy o RTV.

 

Wypowiedź sen. Grzegorza Czeleja

Audio MP3
Pobierz

 

Wypowiedź sen. Stanisław Karczewski

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj