Senat wyjaśni status członków komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji

W Senacie przygotowywana jest poprawka, która wyjaśni status członków komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji – poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

10 lutego w Sejmie uchwalono ustawę, która powoła dziewięcioosobową komisję weryfikacyjną. Wątpliwości wzbudzał jednak status jej członków, którzy mieli otrzymać rangę sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Minister Zbigniew Ziobro wskazał, że kwestie te zostaną wyjaśnione w senackiej poprawce.

– Polska Konstytucja stanowi, że jeżeli organ ma mieć w swoim gremium reprezentację parlamentarzystów, a będzie miał władzę administracyjną – taką dajemy komisji weryfikacyjnej – to poseł może być tylko sekretarzem stanu. Taka formuła była potrzebna. Ostatecznie nie będzie to oznaczać, że ktoś, kto znajdzie się w tej komisji będzie wicemistrzem sprawiedliwości. Komisja weryfikacyjna jest komisją śledczą, ale zarazem czymś więcej niż komisją śledczą. Ma uprawnienia administracyjne, ma władze nie tylko zadawać pytania, ale podejmować decyzje w oparciu o to, co ustali […]. To pokazuje, że państwo ma działać praktycznie – tłumaczy Zbigniew Ziobro.

Według ustawy komisja weryfikacyjna będzie mogła m.in. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną albo uchylić ją. W jej kompetencjach leżeć będzie również stwierdzanie, że decyzja reprywatyzacyjna została wydana z naruszeniem prawa.

Projektem ustawy powołującej komisję zajmie się senacka komisja ustawodawcza. Najprawdopodobniej jutro zajmie się nią cała izba.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl