Odszkodowania dla poszkodowanych przy warszawskiej reprywatyzacji?

Lokatorzy poszkodowani w związku z nieprawidłowościami reprywatyzacyjnymi dostaną od miasta Warszawy odszkodowanie.

Rozwiązanie takie zakłada zaproponowana przez sejmową komisję ustawodawczą poprawka do projektu ustawy powołującego Komisję Weryfikacyjną mającą zbadać sprawę warszawskich reprywatyzacji.

Komisja Weryfikacyjna będzie upoważniona do przyznania od miasta Warszawy rekompensaty lokatorom, których sytuacja materialna w wyniku nieprawidłowości reprywatyzacyjnych uległa pogorszeniu.

Chodzi m.in. o osoby, które zmuszano do opuszczenia mieszkań, często z pominięciem obowiązujących przepisów.

Odszkodowanie będzie mogło być wypłacone, jeśli komisja stwierdzi, że zostało naruszone prawo – mówił podczas posiedzenia komisji wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Komisja będzie miała prawo nakładać np. obowiązek rekompensaty, jeżeli stwierdzi, że doszło do naruszenia prawa i naszą intencją jest to, aby te środki wracając do budżetu miasta stołecznego Warszawy – bo tak wynika z konstrukcji prawnej, że one muszą wrócić do budżetu miasta – ale żeby były oznaczone na wypłatę odszkodowań dla osób, które zostały pokrzywdzone w wyniku reprywatyzacji. Tak, aby nie dochodziło do takich sytuacji, że te środki zostaną przeznaczone na inny cel – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Komisja Weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji w Warszawie ma rozpocząć prace w maju. W skład komisji ma wejść, jako przewodniczący – wiceminister sprawiedliwości lub spraw wewnętrznych i administracji.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl