Autorstwa A.Savin (Wikimedia Commons · WikiPhotoSpace) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28183652

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję reprywatyzacyjną ws. części Parku Świętokrzyskiego

Uchylona została decyzja prezydenta Warszawy z 2010 r. dotycząca terenu przy dawnej ul. Pańskiej 9, będącego obecnie częścią Parku Świętokrzyskiego – poinformowała we wtorek komisja weryfikacyjna. Jak dodano, doszło do rozdysponowania terenu, który powinien służyć społeczności lokalnej.

„Komisja weryfikacyjna konsekwentnie usuwa patologie warszawskiej reprywatyzacji. Dzisiejsza sprawa reprywatyzacji działki w sercu Parku Świętokrzyskiego, bezpośrednio przy reprezentacyjnej fontannie oraz pomniku Janusza Korczaka pokazuje bezmiar absurdów tego procesu” – przekazał po wtorkowym orzeczeniu komisji weryfikacyjnej jej przewodniczący, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Jak ocenił Kaleta, „na szczęście dzika reprywatyzacja powoli staje się przeszłością, ale z pewnością tysiące warszawiaków codziennie spacerujących Parkiem Świętokrzyskim ze zdumieniem przyjmie wiadomość, że urzędnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz wbrew prawu teren ten przekazali osobom prywatnym”.

Jak zaznaczono w komunikacie komisji prezydent Warszawy 25 stycznia 2010 r. wydał decyzję o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego do niezabudowanego gruntu przy ul. Pańskiej 9 (obecnie ul. Świętokrzyska), pomimo faktu, iż „korzystanie z gruntu przez spadkobierców dawnego właściciela nie dało się pogodzić z jego przeznaczeniem przewidzianym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego”.

Jak wyjaśniono, chodzi o to, że oddano w użytkowanie wieczyste teren będący tzw. zielenią urządzoną, do którego dostęp powinna mieć nieograniczona liczba osób.

Teren ten znajduje się w okolicach fontanny miejskiej w Parku Świętokrzyskim i stacji metra Świętokrzyska. Komisja wskazała w związku z tym, że nie można było ustanowić prawa użytkowania osobom prywatnym, gdyż teren ten powinien służyć społeczności lokalnej.

Decyzja ze stycznia 2010 r. została zmieniona przez prezydenta Warszawy 1 marca 2010 roku. Jak jednak wskazała komisja, zmieniając decyzję, prezydent stolicy „uchybił ustawowemu terminowi” przewidzianemu w Kodeksie postępowania administracyjnego, naruszając tym samym przepisy postępowania, co spowodowało nieważność tej drugiej decyzji.

W związku z tym komisja „uchyliła wadliwą decyzję prezydenta, gdzie prezydent rozdysponował na rzecz osób prywatnych teren, który powinien służyć nieograniczonej liczbie osób społeczności lokalnej i odmówiła oddania tego terenu na rzecz osób prywatnych”.

Ponadto we wtorek komisja weryfikacyjna zajęła się sprawą nieruchomości przy ul. Tamka 45a.

„Komisja weryfikacyjna w toku przeprowadzonego postępowania rozpoznawczego stwierdziła, że prezydent Warszawy rażąco naruszył prawo, wydając decyzje dotyczące dawnej nieruchomości warszawskiej przy ul. Tamka 45a, poprzez skierowanie decyzji do osoby nieżyjącej, które zmarła przed wydaniem decyzji, a następnie dokonał wadliwej zmiany tych decyzji w niedopuszczalnym trybie 155 Kodeksu postępowania administracyjnego” – głosi wtorkowy komunikat komisji.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl