Komisja reprywatyzacyjna zbada sprawę kamienicy przy al. Szucha

Komisja weryfikacyjna ds. warszawskich reprywatyzacji interesuje się sprawą kamienicy przy al. Szucha. Obecnie mieszkają tam m.in. Monika Jaruzelska i dziennikarka Monika Olejnik. Swoje biura mieli tam również aresztowani ws. reprywatyzacji kupiec roszczeń Maciej M. oraz były urzędnik z ratusza Jakub R.

W przeszłości zabytkową nieruchomość w centrum stolicy zamieszkiwał m.in. były I sekretarz KC PZPR Wiesław Gomułka. W 1954 r. kamienica przeszła na własność Skarbu Państwa.

Jak ujawnili dziennikarze TVP, 150-metrowy apartament Moniki Olejnik wcześniej należał do aresztowanej już w związku z reprywatyzacją mecenas Aliny D. W 1984 r. kupiła ona mieszkanie przy al. Szucha od rodziny komunistycznego generała, Władysława Ciastonia, którego broniła w procesie o zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki.

Córka gen. Wojciecha Jaruzelskiego – Monika Jaruzelska miała nabyć blisko 160-metrowy apartament od syna PRL-owskiego generała, Leszka Krzemienia.

Poseł Jan Mosiński z komisji weryfikacyjnej przyznaje, że są to ciekawe informacje, jednak jak mówi, komisja nie kieruje się kontekstem personalnym, a sprawą reprywatyzacji tej kamienicy.

W jaki sposób mogło dojść do reprywatyzacji tej kamienicy? Dlaczego i w jaki sposób usunięto stamtąd lokatorów? To zapewne będziemy chcieli sprawdzić. Oczywiście red. Monika Olejnik unika odpowiedzi na to, w jaki sposób nabyła to mieszkanie. Monika Jaruzelska twierdzi, że wzięła kredyt we frankach. 10 lat temu tę kamienicę zakupiła. Nie chcę robić tu zarzutu celebrytom, że wydają pieniądze na tak drogie lokale, ale przy tej średniej, którą zarabiają Polacy, to 30 tys. zł za metr kwadratowy to roczny, a czasami nawet dwuletni zarobek niejednego Polaka – zaznacza Jan Mosiński.

Nie ma jeszcze wyznaczonego terminu posiedzenia komisji weryfikacyjnym w tej sprawie. Poseł Jan Mosiński nie wyklucza, że ta kwestia zostanie podniesiona na niejawnym posiedzeniu komisji w przyszłym tygodniu.

RIRM

drukuj