fot. PAP/Mateusz Marek

Komisja weryfikacyjna podjęła decyzję ws. nieruchomości położonej przy ul. Kolskiej

Komisja weryfikacyjna podjęła decyzję w sprawie kolejnej nieruchomości. Chodzi o część nieruchomości położonej przy ul. Kolskiej.

Komisja stwierdziła nieważność decyzji prezydenta Warszawy z 2015 roku w całości. Chodzi o przyznanie odszkodowania opiewającego na niemal 2 mln zł. Odszkodowanie przyznano z rażącym naruszeniem prawa. Dzisiejsza decyzja komisji zapadła w czasie posiedzenia niejawnego.

– Dzisiaj komisja decydowała w sprawie dotyczącej wypłaty odszkodowania co do kwoty niemal 2 mln złotych za część nieruchomości położonej przy ul. Kolskiej. Jest to teren szeroko znany w miejskich legendach. Za część tego gruntu w 2015 roku prezydent miasta stołecznego Warszawy przyznał niemal 2 mln złotych odszkodowania; w połowie to odszkodowanie zostało przyznane panu Bauerowi, który nie żył już od niemal 30 lat. To była kwota prawie 900 tys. złotych. W tym postępowaniu (nieżyjącego od 29 lat) pana Bauera reprezentował kurator dla osoby nieznanej z miejsca pobytu – wyjaśnił szef komisji weryfikacyjnej i wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

To już 146 decyzja komisji wydana w sprawie nieruchomości. Jednocześnie komisja wydała dotychczas ponad 200 decyzji odszkodowawczych – jednak wypłata odszkodowań jest blokowana przez stołeczne władze. Obecnie komisja bierze udział jako strona w ponad 600 postępowaniach sądowych, w których spiera się z warszawskim ratuszem.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj