fot. PAP/Tomasz Gzell

P. Jaki: Mogę zmienić status H. Gronkiewicz-Waltz ze strony na świadka

Zmianę charakteru ze „strony na świadka na najbliższych posiedzeniach komisji weryfikacyjnej zaproponował prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz szef tej komisji Patryk Jaki.

Patryk Jaki, który przedstawiał w środę w TVN24 założenia projektu ustawy reprywatyzacyjnej, na sugestię TVN24, by „z racji wojny na słowa” wyłączył się z przesłuchania Hannę Gronkiewicz-Walt i tylko prowadził posiedzenie, na którym pytania zadawaliby inni członkowie komisji, odpowiedział: „Tego nie mogę zadeklarować, ale mogę zadeklarować co innego – że na wszystkie najbliższe rozprawy mogę nie wzywać pani prezydent w charakterze strony – czyli również nie otrzyma kary grzywien – a zmienię jej status, tak jak ona chciała, ze statusu strony na status (…) świadka, tylko na sprawę Noakowskiego 16 w grudniu”.

„Jeżeli pani prezydent przyjmie tę moją (…) publiczną ofertę, to ja wycofam wezwania dotychczasowe na najbliższe rozprawy” – dodał Patryk Jaki.

Zaznaczył, że nie oznaczałoby to anulowania już nałożonych grzywien.

We wtorek członek komisji Jan Mosiński (PiS) opowiedział się za podwyższeniem grzywien za niestawiennictwo przed komisją badającą reprywatyzację w Warszawie. Obecnie komisja może nałożyć kary do 3 tys. zł i do 10 tys. zł. Gronkiewicz-Waltz kilkakrotnie została ukarana za niestawienie się przed komisją.

PAP/RIRM

drukuj