fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Trwa specjalne posiedzenie komisji weryfikacyjnej: Stołeczny Ratusz nie reagował na prośby mieszkańców kamienic

Stołeczny Ratusz nie reagował na prośby o interwencję. Mieszkańcy reprywatyzowanych kamienic byli pozostawieni sami sobie – w siedzibie Prokuratury Krajowej trwa specjalne posiedzenie komisji weryfikacyjnej.

Komisja weryfikacyjna od maja ubiegłego roku przyznała lokatorom reprywatyzowanych kamienic ok. 3,5 mln zł odszkodowań i zadośćuczynień. Władze Warszawy zaskarżają jednak decyzje do sądu, co oznacza de facto zablokowanie wypłaty środków.

Na rozprawę jako strony wezwani zostali lokatorzy nieruchomości położonych przy ul. Dahlberga 5, Jagiellońskiej 27 i Noakowskiego 16. W przypadku tych adresów przyznane zostały odszkodowania.

Lokatorzy borykali się z nękaniem. Podwyższano czynsz, odłączano media czy prowadzono uciążliwe remonty. Tak było na przykład w przypadku Noakowskiego 16.

– Formy szykan były rożne. To nie była tylko kwestia prowadzenia remontów, które były prowadzone za pomocą ciężkiego sprzętu budowlanego do 1.00 czy 2.00 w nocy. Formy nękań to było na przykład wykonywanie przewiertów przez ściany lokali – mówił przed komisją Leszek Bryłka, mieszkaniec kamienicy.

Na rozprawie obecni są pełnomocnicy władz Warszawy. Argumentują, że przepisy nie pozwalają na wypłacanie odszkodowań.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj