Z. Ziobro: Będziemy ścigać tych, którzy dopuścili się przestępstw

W ramach postępowań administracyjnych będziemy odbierać majątki tym, którym te majątki się nie należą – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Prokurator generalny w programie „Dziś wieczorem” na antenie TVP Info odniósł się do pomysłu powstania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.   

Zbigniew Ziobro podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało już podczas kampanii wyborczej zmianę w sposobie funkcjonowania instytucji państwowych.

– Przyzwyczailiśmy się do tego, że Polska w sensie instytucji naszego państwa jest państwem teoretycznym […] My obiecywaliśmy w ramach dobrej zmiany, że Polska w sensie instytucji państwa będzie państwem praktycznie, realnie działającym – przypominał Prokurator Generalny.  

Szef resortu sprawiedliwości wyjaśnił również, jakie kompetencje będzie posiadała komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji.

– Komisja weryfikacyjna ma wszystkie uprawnienia komisji śledczej. Działa jawnie, może przesłuchiwać, korzystać z dostępu do wszelkich informacji, które są w posiadaniu innych organów państwa, ale może coś jeszcze: może podejmować realne decyzje. […] Z tego będą wynikać decyzje np. o zwrocie konkretnych kamienic i odebranie ich ludziom nieuczciwym, a jeśli nie można już odebrać, bo została sprzedana i ta nieruchomość wpadła w ręce osób trzecich […] to ta komisja będzie mogła nakładać bardzo wysokie rekompensaty, sięgające wielu milionów złotych, które byłyby równowartością na tych, którzy bezzasadnie się wzbogacili kosztem Skarbu Państwa, kosztem miasta Warszawy – tłumaczył Zbigniew Ziobro.

Komisja będzie nadzorowana przez wymiar sprawiedliwości – zaznaczył minister sprawiedliwości.

– Ta komisja będzie pod kontrolą sądów. Ta komisja działa w ramach trybu administracyjnego. Ona uchyla decyzje administracyjne organu, jakim jest prezydent miasta Warszawy […] Podważając te decyzje będzie możliwość odwołania do organu wyższego stopnia, jakim będzie premier, a potem będzie można skarżyć takie decyzje do sądów administracyjnych, które są przecież dwuinstancyjne, a więc rzecz będzie się działa pod kontrolą sądów – akcentował polityk.

Odpowiadając na krytykę projektu ze strony Platformy Obywatelskiej Zbigniew Ziobro stwierdził, że należy się zastanowić, czyich interesów broni ta partia.

– Czy PO broni tylko nieudolności, odpowiedzialności za to, co się działo, tego bezprawia, złodziejstwa, oszustw, ludzkiej krzywdy, która działa się pod okiem pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i rządów PO w stolicy, czy też chodzi już o obronę interesów tych, którzy się już na tym wzbogacili bezpodstawnie, często przestępców. Mogę to pytanie zadać, skoro ta krytyka jest tak jednostronna i zresztą nieprawdziwa, jeśli chodzi o argumentację prawną. Po prostu oni zdają sobie sprawę, że nie ma żartów – powiedział Zbigniew Ziobro.

Prokurator Generalny poinformował również, kto może zostać wezwany do przesłuchania przez komisję.

– Ta komisja ma prawo wezwać każdą osobę, która ma związek z podejmowaniem decyzji, gdyż każda z tych decyzji, która będzie budzić wątpliwości, będzie badana przez komisję […] Wszystkie osoby, niezależnie czy są ważnymi politykami, czy też są stronami tego postępowania […] mogą być i będą wzywani przed tą komisję – tłumaczył Zbigniew Ziobro.

RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl