Polska liderem na Bałtyku

Polska stała się kontenerowym liderem na Bałtyku i wyprzedziła Rosję. Gdańsk, Gdynia i Szczecin przeładowały więcej kontenerów niż Petersburg, Kaliningrad i Ust-Ługa – napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Z danych za 2016 r.  – na które powołuje się gazeta  – wynika, że przy ponad 2 mln przeładowanych kontenerów przez każdą ze stron różnica na naszą korzyść wynosi 5660 sztuk.

Na rosyjski handel podziałało w szczególności załamanie się rubla, które odbiło się na imporcie. Na przykład w Sankt Petersburgu, który odpowiada za większą część przeładunków w rosyjskich portach bałtyckich, liczba kontenerów spadła o 27 proc.

Polska z kolei tak dobrą pozycję zawdzięcza wzrostowi gospodarczemu w kraju – podkreśla poseł PiS Krzysztof Zaremba, wiceszef sejmowej komisji gospodarki morskiej.

– Zwiększone obroty, najniższe w historii ostatnich trzydziestu lat bezrobocie – same suche dane zadają kłam tym wszystkim teoriom, które mówią o zawirowaniach w gospodarce po przejęciu władzy przez PiS. Trzeba pamiętać o postępującej modernizacji portów. Oczywiście, spółki portowe się rozwijają i poszerzają swój zakres usług – zaznacza Krzysztof Zaremba.

Eksperci wskazują, że dobra passa dla Polski w zakresie przeładunku kontenerów będzie się powiększała.

Dzięki infrastrukturze i uproszczonym procedurom polskie porty mogą być alternatywą dla innych przeciążonych portów np. Hamburga.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl