Senat będzie dyskutował nt. Lasów Państwowych

Senatorowie podczas rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia Senatu będą dyskutować nt. Lasów Państwowych. W myśl przepisów, Lasy Państwowe miałyby przekazać do kasy państwa 1,6 mld zł w latach 2014-15 a w kolejnych 2 proc. swoich przychodów.

Przypomnijmy, projekt ten był przedmiotem wczorajszego wspólnego posiedzenia senackich Komisji: Środowiska oraz Budżetu i Finansów Publicznych.

Jednak politycy PO odrzucili wnioski i pomysły senatorów opozycji. W związku z tym – jak wskazuje senator PiS Bogdan Pęk, członek senackiej Komisji Środowiska – zgłoszony został wniosek mniejszości.

– W związku z tym podczas posiedzenia Senatu odbędzie się debata. Trzeba powiedzieć tak: to jest naprawdę ordynarny skok na kasę bardzo ważnej instytucji. Zajmuje ona mniej więcej ¼ powierzchni kraju, jej straty finansowe w wyniku działania tej ustawy mogą doprowadzić do załamania finansowego. To może być preludium do pomysłu, że w związku z tym, iż Lasy Państwowe nie są zdolne do samofinansowania, to należy je sprywatyzować – mówi Bogdan Pęk.

Kontrowersyjną nowelizację w minionym tygodniu w Sejmie przeforsowała koalicja rządowa PO-PSL.

Tymczasem Solidarność Leśników chce przekonać prezydenta, by nie podpisywał nowelizacji, która – jak argumentują – może doprowadzić do destabilizacji finansowej lasów.

RIRM

drukuj