fot. PAP/Tomasz Gzell

Opozycja proponuje prof. Tomasza Grodzkiego na stanowisko marszałka Senatu

Opozycja zgłosi kandydaturę prof. Tomasza Grodzkiego na marszałka Senatu. Polityk Platformy Obywatelskiej może liczyć na poparcie Lewicy i PSL-u. Kandydatem PO na wicemarszałka będzie Bogdan Borusewicz. Lewica zgłosi Gabrielę Morawską-Stanecką.

Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych otrzymało 48 mandatów senatorskich. Opozycja po zsumowaniu wszystkich mandatów: KO, PSL-u, Lewicy i niezależnych ma 51 mandatów. Cztery dni przed pierwszym posiedzeniem Senatu wreszcie ustalono, że kandydatem opozycji na marszałka Senatu będzie prof. Tomasz Grodzki.

– To wyjątkowa postać. Osoba z wielką kwalifikacją polityczną, merytoryczną, medyczną, ale także moralną – podkreślił Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Rekomendacją nie jest zaskoczony sam senator Tomasz Grodzki.

– Wzięto pod uwagę moją czteroletnią działalność w Senacie. W całej tej kadencji starałem się pokazać, że dyskusja i spór merytoryczny to jedno, a zdolność do poszukiwania wspólnych rozwiązań to drugie – powiedział prof. Tomasz Grodzki.

O tym, kto ostatecznie zostanie marszałkiem Senatu, przekonamy się 12 listopada podczas pierwszego posiedzenia izby wyższej parlamentu – podkreślił politolog Conrad Gadomski.

– Nie jest powiedziane, że opozycja w dniu wyboru będzie miała większość. Wiadomo, że są różne zabiegi polityczne mające na celu zbudowanie koalicji rządowej również w Senacie, stąd może prof. Grodzki nie zostanie marszałkiem Senatu – stwierdził Conrad Gadomski.

Ze spokojem do wyboru marszałka podchodzi także wicemarszałek Senatu Maria Koc.

– Ze spokojem przyjmujemy tę kandydaturę. Naszą kandydaturą, kandydaturą PiS, jest marszałek Stanisław Karczewski. Czekamy do 12 listopada, o godzinie 16.00 zacznie się pierwsze posiedzenie Senatu. Jestem przekonana, że na tym posiedzeniu na marszałka Senatu zostanie wybrany Stanisław Karczewski – zapewniała Maria Koc.

Jeśli natomiast Stanisław Karczewski nie osiągnie sukcesu i nie zostanie marszałkiem Senatu?

– To w następnym punkcie porządku mamy wybór wicemarszałków i będzie zgłoszony jako nasz kandydat na wicemarszałka Senatu – zapowiedział senator PiS Jan Maria Jackowski.

Tymczasem wiele wskazuje na to, że klub Koalicji Obywatelskiej będzie miał nowego szefa. Zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej zarekomendował na to stanowisko Borysa Budkę. Wciąż nie ma decyzji, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Mają to rozstrzygnąć prawybory.

– Kandyduję w prawyborach i cieszę się, że dzisiaj mam ten kalendarz, i że ten kalendarz jest krótki, bo rzeczywiście czas już na normalną kampanię, musimy zacząć normalnie pracować – akcentowała Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej.

Kto powalczy o kandydaturę na prezydenta z Małgorzatą Kidawą-Błońską?

– Zobaczymy, do 19 listopada zostawiamy termin na zgłoszenie nazwisk. Liczę, że to będą dobre, prawdziwe nazwiska – powiedział Grzegorz Schetyna.

Niezdecydowane działania Koalicji Obywatelskiej co do wyłonienia kandydata na prezydenta to efekt słabego poparcia społecznego jakiegokolwiek nazwiska z Koalicji – zaznaczył poseł-elekt PiS Jan Kanthak.

– Donald Tusk powiedział o swoim kandydowaniu, że nie będzie tego robił, ponieważ ma olbrzymi bagaż złych doświadczeń, zły bagaż w ocenie społeczeństwa, jeśli chodzi o jego premierowanie przez 7 lat i ten bagaż też dotyczy innych kandydatów – oznajmił Jan Kanthak.

Nieoficjalnie jako o kandydacie na prezydenta w prawyborach obok Małgorzaty Kidawy-Błońskiej mówi się o Radosławie Sikorskim.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl