fot. twitter.com/PolskiSenat

Senat poparł zwiększenie wsparcia dla działaczy opozycji z okresu PRL i osób represjonowanych

Senatorowie z poprawkami poparli rozwiązania zmierzające do zwiększenia wsparcia dla działaczy opozycji z okresu PRL i osób represjonowanych. Nowelizację w tej sprawie poparło 98 senatorów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.

Nowela zakłada zwiększenie progów dochodowych uprawniających do jednorazowej i okresowej pomocy pieniężnej oraz możliwość przyznania dwa razy w roku jednorazowego wsparcia finansowego. W myśl noweli jednorazowe wsparcie może być przyznane, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej nie przekracza kwoty odpowiadającej 290 proc. najniższej emerytury. W przypadku rodzin dochód na osobę w rodzinie nie może przekracza kwoty odpowiadającej 220 proc. najniższej emerytury. Gdy wnioskodawca jest osobą całkowicie niezdolną do pracy i do samodzielnej egzystencji, próg ten został ustalony na poziomie 350 proc.

„Chcemy pokazać, że państwo pamięta o tych, którzy w przeszłości walczyli o wolność” – mówił w Senacie wiceminister rodziny Stanisław Szwed, który przedstawił szczegółowe rozwiązania noweli.

Podniesienie przy kryteriach dochodowych przy pomocy okresowej ze 150 proc. do 220 proc. Jak również przy jednorazowej pomocy pieniężnej również te kryteria podnosimy. Dodatkowo też wprowadzamy pięć dni roboczych dodatkowego urlopu dla działaczy opozycji antykomunistycznych. Myślę, że to dobre rozwiązanie. Zrównujemy też kwestie związane z pomocą w Domach Pomocy Społecznej, dla działaczy opozycji antykomunistycznej. One będą na tych samych zasadach i warunkach jak ci, którzy korzystają w ramach Korpusu Kombatantów Weteranów walk o Niepodległość – dodał.

Izba wyższa opowiedziała się także m.in. za tym, aby przypadku całkowitego zwolnienia działaczy opozycji antykomunistycznej z opłaty za pobyt w Domu Pomocy Społecznej, opłatę tę pokrywał Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.


Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl