fot. Nasz Dziennik/Mateusz Marek

Senatorowie spotkają się na dwudniowym posiedzeniu

Senat rozpoczyna dziś dwudniowe posiedzenie. W porządku obrad znajdą się m.in. zmiany w ochronie zdrowia psychicznego, praca na morzu oraz prawo o ruchu drogowym.

Senatorowie zajmą się dziś m.in. zmianami w ochronie zdrowia psychicznego, które zakładają, że przyjęcie do domu pomocy społecznej osoby bez jej zgody, a za zgodą jej przedstawiciela ustawowego, wymagać będzie orzeczenia sądu opiekuńczego. Nowela przewiduje też obowiązek okresowego badania stanu zdrowia psychicznego osoby przebywającej w domu pomocy społecznej, by uzasadnić jej pobyt w takiej placówce. Takie badania przeprowadzane byłyby co najmniej raz na sześć miesięcy.

Senat zajmie się też nowelizacją ustawy o pracy na morzu. Nowe rozwiązania zapewniają odpowiednią ochronę marynarzom, m.in. w przypadku choroby, uszkodzenia ciała lub śmierci.

W porządku obrad jest też nowelizacja ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, która przedłuża zawieszenie tego podatku na kolejny rok – do końca 2018 roku.

Na dziś zaplanowano też drugie czytanie kilku senackich projektów nowelizacji – m.in. Prawa o ruchu drogowym oraz Ustawy o kierujących pojazdami, a także przepisów dot. ochrony praw wierzycieli. Ponadto senatorowie wysłuchają informacji o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2016 oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela.

TV Trwam News/RIRM

drukuj